• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3393-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب برگزار می شود

دبیر اجرایی دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران گفت: با توجه به بحران آب در استان اصفهان، مباحث مرتبط با جمع‌آوری، انتقال، تصفیه، بازچرخانی و بازیافت فاضلاب این کنگره می‌تواند مورد استفاده مدیران صنعت آب و فاضلاب قرار گیرد.

منوچهر حیدرپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با بیان اینکه دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران شامل 10محور اصلی است، اظهار كرد: این محورها شامل تأمین، انتقال، تصفیه و توزیع آب؛ جمع‌آوری، انتقال، تصفیه، بازچرخانی و بازیافت فاضلاب؛ بهره‌گیری از آب‌های نامتعارف، پساب‌ها و آب‌های لب شور؛ فناوری‌های نوین درآب و فاضلاب؛ ارتقاء، مقاوم سازی و بازسازی سامانه‌های آب و فاضلاب؛ مدیریت منابع انسانی و مالی درحوزه‌های آب و فاضلاب؛ می شود.

وی افزود: فراخوان مقالات انجام شده و تاکنون مقالاتی نیز به دبیرخانه این کنگره ارائه شده است، اما تعداد این مقالات اندک بوده چراکه چهار ماه تا زمان برگزاری این کنگره باقی مانده و حجم زیادی از مقالات در ماه های نزدیک به برگزاری به دبیرخانه ارائه می شود.

دبیر اجرایی دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران با اشاره به اهمیت برگزاری دومین کنگره علوم آب و فاضلاب ایران و دومین همایش ملی عرضه و تقاضا آب شرب و بهداشتی، گفت: در 20 سال گذشته همایش های پراکنده در ارتباط با علوم آب و فاضلاب از طرف شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران و برخی دانشگاه های کشور برگزار شده است، اما یک رویداد که بتواند به شکل مستمر پایگاه تماس و تبادل نظر محققان و کارشناسان حوزه آب و فاضلاب باشد در ایران وجود نداشته است.

حیدرپور افزود: وزن مباحث مرتبط با علوم آب و فاضلاب در همایش های سالیانه از طرف انجمن های دیگر مانند انجمن هیدرولیک، انجمن منابع آب  کنگره عمران برگزار می کردند اندک  است و پاسخگوی نیازهای موجود نیست.

وی تصریح کرد: دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب به شکل تخصصی حوزه علوم و مهندسی آب و فاضلاب کشور را مورد بررسی قرار می دهد، پس می تواند مکان مناسبي برای گردهمایی صاحبان علوم و فناوری آب و فاضلاب و صاحبان صنایع  حوزه علوم آب و فاضلاب کشور باشد. این افراد می توانند در کنار یکدیگر به طرح رویکرد های نو و ترویج آن در آشنایی با نیازها صنعت آب و فاضلاب بپزدازند.

دبیر دومین همایش ملی عرضه و تقاضا آب شرب و بهداشتی، تصریح کرد: با توجه به بحران آب در استان اصفهان، مباحث مرتبط با جمع‌آوری، انتقال، تصفیه، بازچرخانی و بازیافت فاضلاب این کنگره می‌تواند مورد استفاده مدیران صنعت آب و فاضلاب قرار گیرد.

حیدرپور اظهار کرد: نهادهای همکار دربرگزاری این کنگره شامل پژوهشکده آب و فاضلاب دانشگاه صنعتی اصفهان، انجمن آب و فاضلاب ایران، شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشورهستند. هم چنين تعداد حامیان این کنگره بیش از 50 ارگان است. 

دبیر اجرایی دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب  ایران با بیان اینکه با توجه به محورهای دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران، یکی ازمشکلات استان اصفهان در بخش آب و فاضلاب، تامین آب شرب است، تاکید کرد: این کنگره می تواند جایگاه مناسبي برای رفع مشکلات آب شرب استان اصفهان به خصوص مناطق مرکزی باشد و راهکارهایی برای تامین آب شرب اصفهان مد نظر قرار گیرد. 

حیدرپور با بیان اینکه این کنگره قصد ورود به موضوعات کشاورزی را ندارد، افزود: برگزاری دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران در استان اصفهان می تواند تاثیرگذار باشد و دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ،بر روی بحث آب و فاضلاب است.

وی گفت: استان اصفهان در سال جاری با مشکل تامین آب شرب و جیره بندی آب مواجه است. بنابراین این کنگره می تواند راهکارهایی را به مسئولان برای تامین آب شرب استان اصفهان ارائه دهد.

دبیر اجرایی دومین همایش ملی عرضه و تقاضا آب شرب و بهداشتی تاکید کرد: برگزارکنندگان این کنگره به دنبال ارائه پیشنهادات به مدیران عرصه آب و فاضلاب استان اصفهان  هستند تا بتوانند مشکل آب را رفع کنند. هرچند که عملی شدن این راهکارها بستگی به تلاش مدیران در جهت اجرایی کردن راهکارها دارد.

حیدرپور اظهار کرد: در سایت دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران داوران و کمیته علمی کنگره مشخص هستند و فراخوان های این کنگره نیز انجام شده است. مسئولان برگزار کننده این کنگره منتظردریافت مقالات و ارایه آنها به دبیرخانه کنگره هستند.

وي به تشریح چگونگی برگزاری این کنگره اشاره کرد و افزود: برنامه های این همایش شامل ارائه مقالات علمی و کاربردی، میزگردها و کارگاه  تخصصی، نمایشگاه جانبی، مسابقه پایان نامه برتر درعلوم آب و فاضلاب، تقدیر از پیشکسوتان دانشگاه و صنعت بخش آب وفاضلاب، بازدیدهای تخصصی و آموزشی و کلینیک های صنعت است.

به گزارش ایسنا؛ "دومین کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران" و "دومین همایش ملی عرضه و تقاضا آب شرب و بهداشتی" از 22 الی 24 آبان ماه سال 97 در سالن شیح بهایی و سالن های وابسته به آن در دانشگاه صنعتی برگزار خواهد شد.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: