• سه شنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نامه شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی به معاون رییس جمهور:

حداقل نهادهای ولایت‌مدار حافظ محیط زیست باشند

شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد منابع طبیعی و محیط زیست استان اصفهان طی نامه‌ای خطاب به معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور، خواستار جلوگیری قاطعانه از دست‌اندازی به منابع طبیعی به عنوان اموال عمومی و حق‌الناس شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، صدور مجوز برداشت 36 هکتاری سنگ ساختمان از پناهگاه حیات وحش موته اصفهان که در روزهای گذشته خبرسازی کرده و حساسیت دوستداران محیط زیست را برانگیخته، موجب شد شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد منابع طبیعی و محیط زیست استان اصفهان واکنش نشان دهد.

این شورا در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب، هرگونه دست اندازی به پناهگاه ملی حیات وحش موته، به عنوان مهمترین زیستگاه آهو کشور را محکوم کرده است. متن نامه به این شرح است:

معاون محترم ریاست جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور
(یک مسأله پدیدۀ زمین خواری است، البته پدیدۀ زمین خواری پدیدۀ جدیدی نیست... خُب، توقع این بوده است که در نظام اسلامی و جمهوری اسلامی این پدیده متوقف شود؛ اجازه ندهیم کسانی بیایند با دست اندازی به زمین‌های گونهاگون اطراف شهر و حومه های شهر و مناطق خوب، ثروت عمومی را به تبدیل کنند به ثروت شخصی. حالا بحث زمین خواری یواش یواش شده کوه خواری. مسؤولان باید در مقابل این سوء استفاده کننده‌ها قاطعیت به خرج بدهند، عُرضه باید به خرج بدهند. بخش های مختلف کشور که مسؤولیتی در این زمینه دارند، از منابع طبیعی گرفته تا محیط زیست، تا باقی دستگاه‌ها. اجازه ندهند با بهانه‌های مختلف از شهربازی درست کردن و جذب گردشگر و هتل‌داری و مانند این‌ها بگیر تا مدرسۀ علمیه و حوزۀ علمیه! همه این‌ها بهانه‌هایی می‌شوند و شده‌اند تا کنون، که جنگل‌های ما دست بخورند، به آن‌ها تعرض شود... جلویش را با استحکام کامل بگیرید)
مقام معظم رهبری- 17 اسفند 1393

ما ز یاران چشم یاری داشتیم                               خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم

بعد از سخنان هشداردهندۀ مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت حفظ منابع طبیعی و ثروت عمومی انتظار داشتیم، نه تنها سازمان‌های متولی منابع طبیعی و محیط زیست کشور از تعرض به ثروت عمومی و منابع طبیعی که متعلق به عموم مردم و آحاد ملت است و دست اندازی به آن عین غصب اموال عمومی و حق‌الناس است، با قاطعیت جلوگیری کنند. بلکه توقع این بود که با پیروی از این هشدار آینده نگرانه مقام معظم رهبری که جایگاه حکم حکومتی دارد، حداقل نهادهای ولایت‌مدار، مدافع حفظ منابع طبیعی و عرصه‌های تحت مدیریت محیط زیست کشور باشند، چرا که:

اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی                               برآورند غلامان او درخت از بیخ

در کمال ناباوری اطلاع پیدا کردیم یکی از نهادهای مذهبی اصفهان که علی القاعده می بایستی خود حافظ ثروت عمومی و تابع این حکم مقام معظم رهبری باشد، علی رغم مخالفت ادارۀ  کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، به دنبال اکتشاف و بهره برداری از سنگ معدن تراورتن در محدوده پناهگاه حیات وحش موته و تخریب بهترین چشم اندازهای کوهستانی این منطقه است. گفتنی است که پناهگاه حیات وحش موته یکی از بهترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است که بالاترین تعداد علف‌خواران (آهو، قوچ و میش) را در خود پناه داده و حفاظت می‌کند. متاسفانه پیش از هم بهره بداران معدن در این منطقه، به بخش‌هایی از کوه‌های تخت سرخ که جز چشم‌اندازهای رنگارنگ و کم نظیر سرزمین ایران است، دست اندازی کردند و صدای دوستداران محیط زیست به جایی نرسید. لذا به پیروی از هشدار مقام معظم رهبری تقاضا داریم، نسبت به پیگیری امر و حفاظت از ثروت عمومی اقدام عاجل صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته همرسانی صورت جلسه کمیسیون ماده 24 قانون مکرر معدن که به موجب آن مجوز بهره برداری 36 هکتاری سنگ تراورتن در منطقه حفاظت شده موته به حوزه علمیه اصفهان داده شده بود، سوالاتی را در خصوص وجاهت قانونی این اقدام با وجود مخالفت سازمان حفاظت از محیط زیست به وجود آورده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: