• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-1793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ششم تیرماه؛
رصد زیباترین سیاره منظومه شمسی را از دست ندهید

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب گفت: ششم تیرماه، سیاره زحل در ساعت 19:02 در حالت رصدی مقابله قرار می‌گیرد که بهترین زمان برای مشاهده این سیاره زیبای منظومه شمسی است.

عمران مرادی در گفتگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان اظهار کرد: در این روز به‌اصطلاح نجومی، مقابله زمین، خورشید و سیاره زحل رخ می‌دهد که در این حالت، زمین بین خورشید و سیاره زحل قرار می‌گیرد.

وی با تأکید بر اینکه زُحَل یا کِیوان، پس از مشتری، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید است، خاطرنشان کرد: زیبایی زحل به خاطر نوارهای روشن حلقه‌های اطراف آن و نیز به خاطر قمرهای زیادش است.

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب بابیان اینکه نخستین فصل تابستان با وضعیت پررنگ خورشید شناخته می‌شود، گفت: به این معنی که در نخستین روز از شروع تیرماه، خورشید در بالاترین ارتفاع خود نسبت به زمین قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: همان‌طور که در شب یلدا، خورشید در کمترین ارتفاع خود با زمین قرار دارد و در انقلاب زمستانی، بلندترین شب سال و کوتاه‌ترین روز سال را تجربه می‌کنیم، در روز نخست تیرماه نیز انقلاب تابستانی آغاز می‌شود و بلندترین روز سال را احساس خواهیم کرد.

مدرس و پژوهشگر نجوم بابیان اینکه خورشید در تیرماه در بالاترین ارتفاع خود با زمین است، افزود: به دلیل تابش تقریباً عمود خورشید، گرمای تابستان آغاز می‌شود.

مرادی خاطرنشان کرد: سحرگاه روز بعد، ماه و سیاره زحل با زاویه 2.04 درجه فاصله از یکدیگر، در حالت مقارنه هستند و از دید زمینیان، این سیاره با ماه در یک راستا قرار دارد. معمولاً مقارنه‌ها، سوژه‌های خوبی برای عکاسی نجومی است.

وی تأکید کرد: سیزدهم تیرماه در ساعت 21:42، سیاره عطارد در فاصله نیم درجه‌ای از خوشه باز کندوی عسل، قرار می‌گیرد که به‌اصطلاح مقارنه عطارد و خوشه باز کندوی عسل رخ می‌دهد.

عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب در مورد خوشه باز کندوی عسل تصریح کرد: به مجموعه‌ای از ستارگان گفته می‌شود که شکلی شبیه به کندوی عسل دارد و یکی از نزدیک‌ترین خوشه‌های باز منظومه شمسی است؛ خوشه باز کندوی عسل، حاوی تعداد بی‌شماری ستاره است که در حالت پراکنده در کنار هم قرارگرفته‌اند.
مدرس و پژوهشگر نجوم در مورد رویداد نجومی دیگر تیرماه گفت: 21 تیر ساعت:9:12، عطارد در بیشترین کشیدگی شرقی با خورشید قرار می‌گیرد و به دلیل دور شدن از خورشید، فرصت خوبی برای رصد این سیاره برای دوستداران نجوم فراهم می‌شود.

ثبت خورشیدگرفتگی جزیی در 22 تیرماه

وی افزود: 22 تیرماه در ساعت 7:31، خورشیدگرفتگی جزیی ثبت می‌شود. 33.07 درصد خورشید در حالت کسوف درمی‌آید؛ البته این پدیده در ایران قابل‌رؤیت نیست، بلکه عموماً در جنوب نیمکره جنوبی در جنوب استرالیا و نیوزلند مشاهده می‌شود.

مرادی خاطرنشان کرد: 24 تیرماه در ساعت 21 شب، ماه، ستاره قلب الاسعد و سیاره زهره در یک امتداد قرار می‌گیرند که اجتماع این سه خوانده می‌شود.

وی با بیان اینکه قَلبُ‌الاَسَد یا شیردل، درخشان‌ترین ستاره، صورت فلکی شیر است، تأکید کرد: در این زمان، صحنه زیبایی برای عکاسی نجومی فراهم است که نقطه نورانی به ماه، ستاره قلب‌الاسد و نقطه دورتر و پرنورتر، سیاره ناهید است.

مرادی همچنین افزود: هم‌نشینی زیبای ملکه آسمان شامگاهی سیاره ناهید با هلال ذیقعده ۱۴۳۹ در غروب روز یکشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷ با جدایی زاویه‌ای ۱.۶ درجه قابل مشاهده خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: