• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"موجود آبی نه چندان کوچولو" تـئاتر متفاوت با بازیگران معلول

کارگردان نمایش "موجود آبی نه چندان کوچولو" معتقد است که معلولیت محدودیت نیست و استفاده از بازیگران معلول باعث پایین آمدن سطح نمایش اش نشده است.

لیلی شایق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، پیرامون ایده نمایشنامه‌اش، اظهار کرد: این نمایشنامه الهام گرفته از یک داستان قدیمی است که برای فرزندم می‌خواندم. داستان در مورد پسر بچه‌ای است که همراه مادرش به پارک می‌رود. آن‌ها زیر درختی می‌ایستند و یک تخم داخل سبد دوچرخه پسر می‌افتد و از آن تخم نگه‌داری می‌کند که  پس از مدتی  به یک تمساح پرنده تبدیل می‌شود.

وی در مورد زمان نویسندگی این اثر گفت: نویسندگی را سال گذشته شروع کردم و نمایشنامه‌اش در مهر سال گذشته آماد شده است.

شایق در مورد انتخاب بازیگران افزود: من با این شعار که معلولیت محدودیت نمی‌آورد شروع به انتخاب بازیگران از بین به معلولان کردم و دنبال احقاق این شعار بودم. این تئاتر تلفیقی از معلولان جسمی، ناشنوا و انسان‌های سالم است.

وی ادامه داد: انتخاب بازیگران معلول به این نیت است که به آن‌ها ثابت کنم می‌توانند در کنار افراد سالم کار کنند و هیچ گونه کاستی نسبت به بقیه ندارند. آن‌ها می‌توانند  در جایگاهی که هستند حتی با معلولیتشان بهترین در نوع خود باشند.

کارگردان نمایش موجود آبی نه چندان کوچولو درباره تجربه همکاری با افراد معلول و محدودیت‌های که وجود دارد گفت: اول باید این نکته را ذکر کنم که آن‌ها چنان مستعد هستند که من در کار اصلاً معلول بودنشان را احساس نکردم. هرکدام با محدودیتی به تمرین می‌آمدند اما توقعی که داشتم را برآورده کردند و اصلاً به اینکه معلول هستند نگاه نکردم.

وی افزود: با حس ترحم به آن‌ها نگاه نکردم و با استعداد و علاقه‌ای که از خودشان دارند کارها راحت‌تر شده است. اعتقاد دارم اگر تمام بازیگرانم انسان‌های سالم بودند همین مقدار انرژی یا بیشتر صرف آن‌ها می‌کردم و به نظرم کار با معلولان برایم آسان‌تر بوده است.

شایق در خصوص دو نقشی که در تمام طول بازی به تلفن همراه و روزنامه نگاه می‌کنند گفت: این موضوع معضل امروزه جامعه است که توجهم را جلب کرده است و در نمایشنامه خود گنجاندم. فرزند به کنار مادر خود می‌آید و او بدون توجه به بچه سرگرم تلفن همراه خود است. این موضوع باعث ضربه خوردن روحی کودکان شده است و آن‌ها را به سوی تنهایی هدایت می‌کند و این اتفاق باعث می‌شود که به سمت افراد ناباب بروند.

به گزارش ایسنا؛ تئاتر "موجود آبی نه چندان کوچولو" از 27 خرداد آغاز شده و تا 10 تیر هر روز ساعت 18:45 در سالن پلاتو تالار هنر واقع در فلکه لاله به روی صحنه می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: