• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-2093-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شب داریوش شایگان و معماری اصفهان

شب داریوش شایگان و معماری اصفهان با سخنرانی محمدرضا حائری، علی دهباشی و نمایش فیلم مستند جمعه هشت تیر به میزبانی گروه هنری سونره برگزار می‌شود. 

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، محمدرضاحائری معمار، شهرساز و فارغ التحصیل دانشگاه ملی ایران است. در حال حاضر به عنوان مسئول کارگاه معماری معاصر ایران (مما) و سردبیر مجله اندیشه ایرانشهر مشغول به کار است. پروژه‌های معماری حائری فراتر از ساختمان‌سازی است.

معیارهای ساختن برای او توجه به سلامت سرزمین و پویایی زندگی مردمان ساکن در شش حوضه آبریز کشور است. پروژه‌های معماری در دست اجرای حائری را بی‌توجهی به خشکسالی طولانی مدت، افزایش هزینه‌های انرژی و نادیده‌انگاری دانش بومی مناطق مختلف ایران تعریف می‌کنند.

در پنج سال گذشته نتیجه فعالیت‌های او و همکارانش به ثبت قنات‌های کاشان به عنوان میراث جهانی کشاورزی در سازمان خوار و بار جهانی FAO در سال  ۲۰۱۴ و کسب جایزه برای معاصرسازی بادگیرهای قشم در مسابقه بین‌المللی What Design Can Do در سال ۲۰۱۷ است.

در دو دهه گذشته کوشش‌های حرفه‌ای حائری بر برقراری ارتباط سالم و سازنده بین سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و توسعه اقتصادی متمرکز است. به عنوان نمونه می‌توان به پروژه‌های تدوین راهکار برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی و غیرفنی در سه استان ساحل شمالی کشور اشاره کرد.

یکی از طولانی‌ترین پروژه‌های در حال اجرای وی، مربوط به شناخت معماری ایران است. شناختی که می‌کوشد آینده را برای معماری بودن، ایرانی‌بودن و معاصربودن بناها و فضاهایِ در حالِ شکل‌گیری به شیوه‌ای آگاهانه ترسیم کند. این پروژه از سال ۱۳۵۲ با تمرکز بر خانه‌های تاریخی کاشان شروع شد. 

نخستین شب از شب های بخارا در اصفهان هشت خردادماه با عنوان شبِ خیام و فیتزجرالد با سخنرانی مسعود آلگونه از دانشگاه اصفهان با عنوان "فلسفه وجودی و دور منطقی" آغاز و با سخنرانی علی دهباشی از مجله بخارا و قرائت وی از آراء و عقاید عبدالحسین زرین‌کوب و داریوش شایگان ادامه یافت.

دومین نشست گروه هنری سونره با همکاری مجله بخارا جمعه هشت تیرماه ساعت 17 دانشگاه علمی کاربردی سیتی سنتر میزبان علاقه مندان به معماری ایرانی است .    


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: