• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 974-5395-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

گرفتن پول از دانش آموزان در مدارس نطنز و اعتراض والدین

هم‌زمان با داغ شدن فصل دریافت کارنامه‌ها و ثبت نام در مدارس برای سال تحصیلی جدید در نطنز، موضوعی که دوباره داغ شده و خودنمایی می‌کند، دریافت پول در مدارس دولتی در حین ثبت نام از دانش آموزان است.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در نطنز، با اتمام امتحانات مدارس در خردادماه، کارنامه دانش آموزان در نطنز در حال توزیع است و دانش آموزان نطنزی به همراه والدینشان برای دریافت کارنامه به مدارس مراجعه می‌کنند.

اما موضوعی که باعث اعتراض والدین دانش آموزان در نطنز شده است، دریافت پول برای کمک به مدرسه است که چند سالی است در کشور داغ است و از طرفی بارها وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که هیچ وجهی نباید توسط مدارس دریافت شود و از طرفی مدارس با اعلام مشکلات مالی این وجه را از والدین دریافت می‌کنند.

حتی در مواردی در نطنز اعلام شده است که مسئولان مدرسه اعلام کرده‌اند تا مبلغ یاد شده را دریافت نکنند، کارنامه را به والدین دانش‌آموز تحویل نمی‌دهند و یا اگر موفق به دریافت کارنامه هم بشوند، برای ثبت نام دانش‌آموز برای سال تحصیلی جدید باید هزینه کمک به مدرسه را پرداخت کنند.

چند تن از والدین دانش آموزان در نطنز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کردند که در مدارس ابتدایی به ازای هر دانش آموز رقم یک میلیون ریال، متوسطه اول یک میلیون و 500 هزار ریال و در مدارس متوسطه دوم که شامل دبیرستان‌ها و یا هنرستان‌ها می‌شود، مبلغ 2 میلیون ریال از طرف مسئولان مدرسه اعلام شده که باید در حین دریافت کارنامه و یا ثبت نام پرداخت شود.
 
توانایی پرداخت این هزینه را نداریم

والدین یکی از دانش آموزان نطنزی به خبرنگار ایسنا گفت: توانایی پرداخت این هزینه را به مدرسه نداریم.

وی افزود: فرزند من اکنون در مقطع متوسطه اول در حال تحصیل است که از طریق مدرسه اعلام شده باید یک میلیون و 500 هزار ریال برای ثبت نام به حساب مدرسه واریز کنید که ما توانایی پرداخت آن را نداریم.

این والدین دانش‌آموز نطنزی گفت: از آنجایی که همسر من یک کارگر کارخانه است و چند ماه در پرداخت حقوق تأخیر افتاده است و حقوقی دریافت نکرده است، نمی‌توانیم این هزینه را پرداخت کنیم.
 
به گزارش ایسنا حتی طبق اعلام برخی از والدین، در زمان دریافت کارنامه که پولی برای پرداخت نداشته‌اند، با برخورد نامناسب مسئولان مدرسه روبرو شده‌اند.
 
در زمان دریافت کارنامه برخورد نامناسبی شد

یکی دیگر از والدین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: زمانی که برای دریافت کارنامه فرزندم به مدرسه مراجعه کردم به من گفته شد که باید مبلغ یک‌میلیون ریال به مدرسه کمک کنم.

وی افزود: از آنجایی که توانائی پرداخت این مبلغ را نداشتم، 500 هزار ریال به این مدرسه کمک کردم که در حین دریافت کارنامه فرزندم با برخورد نامناسب مسئول این مدرسه روبرو شدم.

والدین دانش‌آموز نطنزی گفت: با این اوضاع اقتصادی که برای قشر ضعیف جامعه، گذران امورات زندگی سخت شده است، پرداخت چنین هزینه‌ای شاید برای برخی راحت باشد، ولی برای ما زیاد است.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا علت دریافت این پول توسط مدارس، حق بیمه و مجله دانش‌آموزی و پرداخت قبوض و هزینه‌های جاری مدارس عنوان شده است که طبق اعلام عضو کمیسیون تلفیق مجلس در دی‌ماه 96، کلیه مدارس از پرداخت قبوض آب و برق و گاز معاف هستند.
 
هیچ سرانه‌ای برای مدارس دریافت نکرده‌ایم

در همین زمینه رضا چاوش پور مدیر آموزش‌وپرورش نطنز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در نطنز اظهار کرد: هیچ سرانه‌ای برای اداره مدارس و رسیدگی به امور جاری مراکز آموزشی دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: در سال تحصیلی گذشته هم این موضوع پا برجا بود و امسال هم تا به این لحظه این مشکل وجود دارد که باعث شده است برای رفع امور جاری مدارس دست به دامان والدین شویم.

مدیر آموزش و پرورش نطنز گفت: موضوع معافیت مدارس از پرداخت هزینه آب و برق و گاز هنوز اجرایی نشده است و همچنان برای 42 واحد آموزشی خود در شهرستان نطنز قبض صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: به همه مدیران مدارس هم ابلاغ کرده‌ایم که به دلیل مشکلات مالی از برپایی جشن‌های غیر ضرور جدا خودداری کنند، ولی در صورت تمایل والدین با همکاری آن‌ها جشن‌ها به صورت مختصر برگزار شود.

چاوش پور خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه این مشکلات به همه مراکز آموزشی ابلاغ کرده‌ایم که اجباری در دریافت هزینه‌های نقدی برای کمک به مدارس وجود نداشته باشد و چند موردی هم که گفته شد پیگیری می‌شود و برخورد لازم صورت می‌پذیرد.

وی گفت: آن‌قدر مشکلات مالی باعث ایجاد دغدغه در بین مسئولان و مدیران در آموزش و پرورش نطنز شده است که بیش از نیمی از نیروی یک مدیر صرف رفع مسائل مالی می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که کارهای آموزشی زمین بماند.
 
به گزارش ایسنا، با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد ورود بیش از پیش خیران به مباحث آموزش و پرورش بیش از پیش احساس می‌شود.

کد خبرنگار: 13093


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: