• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3590-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معصوم بیگی: مجرمان به فضای مجازی مهاجرت می‌کنند

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: مهاجرت جرم به فضای مجازی و افزایش ۱۰۰ درصدی جرم در فضای مجازی نشان می‌دهد این حوزه بسیار خطرناک است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، مهدی معصوم‌بیگی صبح امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اعتراضات مردم صنفی است و حرف درست را باید درست زد. اگر مردم نسبت به موضوعات اقتصادی اعتراض دارند بیان کنند و خودشان مراقب باشند این اعتراض به بی‌راهه نرود.

وی ادامه داد: نیروی انتظامی در کنار مردم و خادم مردم است، اما همه باید مراقبت کنید ضد انقلاب که به دنبال فرصت است از مشکلات صنفی سو استفاده نکند. مردم باید به صورت حرفه‌ای به اعتراض بپردازند. 

فرمانده انتظامی استان اصفهان افزود: در حوزه پلیس فتا یا فضای مجازی همچنان با افزایش جرم روبرو هستیم. در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه بیش از ١٠٠ درصد جرم در این فضا افزایش داشته و برداشت از حساب‌های بانکی، کلاهبرداری رایانه‌ای و نشر اکاذیب جرم‌های نخست فضای مجازی است.

معصوم‌بیگی گفت: با توجه به بررسی‌های میدانی عمده این جرائم ناشی از نبود آگاهی و کمبود سواد اینترنتی است که قربانیان، فرصت انجام جرم را به مجرم می‌دهند. هرچه مردم بیشتر در این‌باره آموزش ببینند فضای ارتکاب جرم از مجرم گرفته می‌شود.

وی گفت: به عنوان مثال برداشت غیر مجاز از حساب‌های بانکی ممکن نیست مگر اینکه فرد فریب بخورد یا انتشار فیلم‌های خصوصی اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه فرد در مقطعی همکاری کرده باشد. باید به آموزش همگانی در این حوزه توجه شود چرا که روند نشان می‌دهد این فضا جدی است و مهاجرت جرم به فضای مجازی در حال انجام است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان ادامه داد: رصد و شناسایی سایت‌های محرمانه سال جاری نسبت به مدت مشابه ٢۵ درصد رشد داشته است. سایت‌هایی که جرم در آنها رخ می‌دهد توسط پلیس فتا بررسی می‌شود. همچنین از فضاهای اینترنتی بازدیدهای دوره‌ای انجام می‌شود.

معصوم‌بیگی افزود: برای مثال یک نفر در فضای مجازی اعلام کرد برای سفر به کشورهای خارجی ویزا می‌دهد. متاسفانه مردم فریب خورده و اعتماد اشتباه موجب شد مجرم به جرم خود ادامه دهد. همچنین باندی کشف شد که از افراد مسن سو استفاده می‌کرد. این باند در جوار عابربانک حضور پیدا می‌کرد و به عنوان کمک به سالمند اطلاعات کارت آنها را به سرقت می‌برد.

وی با اشاره به مبارزه با قاچاق کالا گفت: با توجه به همه ضررهایی که این مساله به اقتصاد می‌زند، تمرکز پلیس بر روی قاچاقچیان عمده است. پرونده‌های قاچاق بالای ۵٠٠ میلیون تومان بیش از ٢٠٠ درصد و پرونده‌های بالای ١٠٠ میلیون تومان بیش از ۴٠ درصد رشد داشته  است. ارزش ریالی کالای کشف شده ۴۰ میلیارد تومان بوده و دستگیر شدگان این حوزه نیز ١٨ درصد افزایش داشته است

فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به آمار سارقین ادامه داد: در سه ماه جاری چهار هزار و ۴٠٠ سارق دستگیر شده و ۴۶ باند سرقت متلاشی شده است. تلاش بر این است که مال مردم کشف و به مردم بازگردد. در سه ماهه ٣٢ میلیارد تومان اموال مسروقه به مال‌باختگان بازگشته است. یکی از باندهایی که در سرقت منزل فعال بود یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان و یک کیلو گرم طلا سرقت کرده بود.

معصوم‌بیگی با اشاره به سایت‌هایی که خرید و فروش اموال دست دوم انجام می‌‌دهند ادامه داد: یک باند کشف شده است که با فعالیت در این سایت و به بهانه خرید، اقدام به سرقت خودرو می‌کرد. کردم در این رابطه توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه پلیس آموزش همگانی را از وظایف خود می‌داند گفت: در رابطه با مسائل راهنمایی و رانندگی بیش از ۶۴ هزار نفر در مدارس و مکان‌های دیگر مورد آموزش قرار گرفته‌اند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان میانگین جان باختگان ناشی از تصادف  موتور سیکلت در کشور را 35 درصد عنوان کرد و گفت: این شاخص در اصفهان ۵۵ درصد است. به همین  دلیل در برخی میادین راکبان موتور سیکلت را مورد آموزش قرار می‌دهیم. باید صدا و سیما، مردم و همه دستگاه‌ها برای بهبود وضعیت رانندگی در اصفهان کمک کنند.

معصوم‌بیگی ادامه داد: در دوماهه سال نخست تعداد جانباختگان ناشی از تصادفات رانندگی ٢٠ درصد کاهش داشته است، اما در حوزه تصادفات منجر به جرح ٣٠ درصد افزایش داشته است. پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه تلاش می‌کنند آمار تصادفات را کاهش دهند و به همین منظور پلیس راه ٣٠ درصد تقویت شده است، اما اکثر تصادفات بین جاده‌ای به دلیل خستگی و سرعت غیر مجاز است. 

وی افزود: مواد مخدر ابر آسیب اجتماعی است. در سه ماه نخست ١١ تن مواد مخدر کشف شده است. این رقم بسیار زیاد و شایان توجه است. پلیس برای رصد همه مناطق پنهان استان از هلی‌شات و عمود پرواز استفاده می‌کند. تریاک بیشترین میزان مواد کشفی را دارد که نزدیک به پنج هزار نفر نیز در این مسأله دستگیر شده‌اند.  ٣ درصد از دستگیر شدگان اتباع خارجه و ٢.۵ درصد زنان هستند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در حوزه مربوط به فوریت‌های پلیسی ۵۶٠ هزار تماس با ١١٠ گرفته شده است که ۶٠ درصد تماس‌ها قابلیت عملیاتی شدن داشته است. این آمار نسبت به سال گذشته ٢٠ درصد افزایش داشته است. 

معصوم‌بیگی گفت: آمار شکایت از کارکنان ٢٨ درصد کاهش و تقدیر از نیروی انتظامی ١۵ درصد افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد تلاش شبانه روزی پلیس موجب افزایش رضایتمندی مردم شده است. پلیس جدا از مردم نیست و از دل مردم است. 

وی تاکید کرد: در سه ماهه دوم سال جشنواره‌ای با عنوان چادرهای آسمانی در پلیس اصفهان انجام خواهد شد. از فعالان حوزه عفاف و حجاب دعوت خواهد شد تا به شکل فرهنگی اقداماتی در این زمینه انجام شود. حوزه عفاف و حجاب را باید جدی‌تر بگیریم و مراقبت کنیم.

فرمانده انتظامی استان ادامه داد: پلیس تلاش می‌کند رابطه خود را با کودکان تقویت کند و برنامه‌های بسیاری از جمله همیاران پلیس و پلیس افتخاری به همین مساله اشاره دارد. در رابطه با موضوع کوکان آیین دادرسی کیفری جدید تکلیف کرده است که در واحد‌های انتظامی مکان‌هایی خاص ارتباط کودکان با پلیس ایجاد شود و متاسفانه شماره مجزایی به جز ۱۱۰ برای ارتباط با کودکان وجود ندارد اما اگر کودکی با ۱۱۰ تماس می‌گیرد باید فردی آموزش دیده با آن کودک صحبت کند.

کد خبرنگار: ۱۳۰۵۱

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: