• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-2992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نکویی:

اصلاح ساختار بانک‌ها و مبارزه با رانت‌خواری ضروری است

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان اصفهان گفت: حوادثی پیش آمد که اعتماد مردم را خدشه‌دار کرد. این موارد باید اصلاح شود و یک تجدید نظر کلی در روش‌ها و تعاملی که بین مردم، روحانیان و روزنامه‌نگاران و مسئولان وجود داشته انجام شود.

علی نکویی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص مشکلات اقتصادی و راه‌های برون رفت از وضعیت کنونی، اظهار کرد: معتقدم بحران‌هایی که امروز کشور با آن مواجه است تازگی ندارد و در 40 سال گذشته با شدت و ضعف‌های مختلف تکرار شده است و مردم و مسئولان نظام نیز راه‌های برون رفت از این بحران‌ها را دارند.

وی افزود: به عنوان مثال زمانی که بنده استاندار کرمانشاه بودم مشکلات زیادی در طول جنگ داشتیم که این مشکلات با فرمان حضرت امام(ره) و با تلاش مردم و مسئولان، مدیریت شد. بنابراین تجارب زیادی از گذشته داریم که باید از این تجربیات بهره ببریم.

کل نظام پاسخگو باشد

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان اصفهان، تصریح کرد: نکته دومی که باید به آن توجه داشت این است که دولت تنها مسئول این بحران‌ها و مشکلات به وجود آمده نیست و قوای دیگر و به تعبیری کل نظام باید پاسخگو باشند. برای مثال در برخی امور ناهماهنگی وجود دارد که دولت لایحه‌ای به مجلس می‌دهد اما مجلس آن را رد می‌کند. بنابراین این مشکلات مشکل کل نظام است و اگر همه احساس مسئولیت کنند می‌توانند بر این مشکل فائق آیند.

نکویی گفت: نکته دیگری که برای حل مشکلات موجود باید به آن توجه کرد مردم هستند. مردم هم کاملاً نقش دارند و باید از دولت و نظام پاسداری و سختی‌ها را تحمل کنند. مردم باید به دنبال تولید باشند و کار بیشتری انجام دهند و با کارگزاران نظام همکاری لازم را داشته باشند. هیچ کارمندی نمی‌تواند بگوید که فلان کار به من مربوط نیست.

وی افزود: نکته دیگری که حائز اهمیت است جلب اعتماد مردم است. حوادثی پیش آمد که اعتماد مردم را خدشه‌دار کرد. این موارد باید اصلاح شود و یک تجدید نظر کلی در روش‌ها و تعاملی که بین مردم، روحانیان و روزنامه‌نگاران و مسئولان وجود داشته انجام شود. بنابراین جلب نظر مردم باید مورد توجه مسئولان باشد.

تغییر روش در سبک زندگی مردم ضروری است

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان اصفهان، تصریح کرد: امروز کشورمان جز مصرفی‌ترین کشورهای دنیا است. آمار را که نگاه کنیم متوجه می‌شویم در مصرف برق، آب، نمک، شکر و بسیاری از موارد دیگر در دنیا تک هستیم. بنابراین باید یک تغییر روش در سبک زندگی‌مان داده شود و از اسراف کردن و هزینه‌های غیر ضرور و اشرافی گری نجات پیدا کنیم. برنامه‌های صداوسیما و اخبار رسانه باید این موضوع را فرهنگ سازی کنند و کم مصرف کردن را ترویج کنند.

ساختارهای درون نظام اصلاح شود

نکویی با بیان اینکه اصلاح ساختار بانک‌ها و مبارزه با رانت خواری باید مورد اهتمام باشد،گفت: ساختارهای درون نظام با توجه به تجربیات گذشته و مشکلات امروز باید اصلاح شود. ساختار بانک‌ها ساختار درستی نیست. وقتی یک موسسه مالی می‌تواند از ضعف قانون و مجریان قانون سو استفاده کند و برای یک وام کوچک به مردم هزار کانال ایجاد کند، اما به راحتی به یک فرد دیگر میلیاردها تومان وام می‌دهد از عدالت به دور است.

انتظاراتمان واقعی باشد

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس، رسانه‌ها و اصحاب فکر باید توجه به امکانات موجود و دستگاه‌ها داشته باشند. در تذکرات نمایندگان مجلس و نطق‌های پیش از دستور یک لیست ده‌تایی ردیف می‌کنند که باید مثلاً فلان کار انجام شود، اما متوجه نیستند که امکانات و بودجه کافی برای انجام کار مورد نظر وجود ندارد. برخی سخنرانی‌ها در مجلس و نماز جمعه تنها سطح توقعات مردم را بالا می‌برد. اگر بخواهیم بر مشکلات فائق شویم باید انتظاراتمان واقعی باشد.

با شعار نمی‌توان با آمریکا مقابله کرد

رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: اشرافی گری را فقط در مسئولان مشاهده نمی‌کنیم بلکه برخی مردم هم دارند. برای مثال در مراسم‌های مختلف و در مسافرت‌ها اسراف می‌کنیم. اگر ریز و دقیق شویم هرکدام از آحاد جامعه می‌توانند زندگی‌شان را در جهت مصرف درست مدیریت کنند.

نکویی افزود: بنابراین با روش‌های درست می‌توان مقابل آمریکا ایستاد. با شعار نمی‌توان با استکبار جهانی مقابله کرد. نمی‌توان شعار مرگ بر آمریکا داد اما سبک زندگی‌مان را از آمریکا تقلید کنیم و فرزندانمان را برای تحصیل به ایالات متحده بفرستیم. با این وضعیت طبیعی است که مردم اعتراض می‌کنند. 

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: