• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-3594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فروشندگان صنایع دستی در آستانه ورشکستگی/برخی در خاتم کاری تقلب می‌کنند

یک هنرمند خاتم کار گفت: برخی از هنرمندان خاتم کار به علت نبود و گران شدن مصالح تقلب می کنند و بجای استفاده از سیم برنج از آلومینیوم استفاده می کنند تا ارزان تر شود.

علی کبیری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: صنایع دستی به دلیل وضعیت اقتصادی امروز کشور جایی در سبد کالای مردم ندارد چراکه جامعه در تامین مایحتاج اولیه زندگی خود مانده است.

وی به هنر خاتم کاری اشاره کرد و افزود: خاتم هنری است که در خارج از کشور مخاطب بیشتری دارد و این توریست‌ها هستند که بیشتر برای خرید خاتم هزینه می‌کنند، اما متاسفانه طی سال‌های اخیر به علت تحریم‌ها هیچگونه صادراتی رقم نخورده است و این هنر مخاطب خارجی خود راهم از دست داده است.
 
این هنرمند و کارشناس کمیسیون اتحادیه صنایع دستی اصفهان تصریح کرد: در حالی که مواد اولیه خاتم‌کاری تولید داخل است، اما دچار تورم گرانی شده است و تلاش‌های اتحادیه برای چرایی این موضوع نیز ثمری نداشته است. 

کبیری با بیان اینکه مشکلات صنایع دستی قابل حل است و زیاد به مشکلات اقتصادی کشور مربوط نمی شود،گفت: با توجه به گران شدن مصالح و رنگ های خاتم کاری، هنرمندان در مضیقه قرار گرفتند و فروشندگان صنایع دستی در حال ورشکستگی اند.

وی معتقد است که این هنر حذف نمی شود چرا که  مهد خاتم، اصفهان است، اما به رکود کشیده می شود و هنرمندان صنایع دستی بخاطر مشکلات موجود به شغل های کاذب کوچ خواهند کرد.
 
کارشناس کمیسیون اتحادیه صنایع دستی خاطر نشان کرد: خاتم چینی فقط طرحی از خاتم ایران بود که اتحادیه از فروش آن جلوگیری کرد؛ متاسفانه هنرمندان خاتم کار به علت نبود و گران شدن مصالح تقلب می کنند و بجای استفاده از سیم برنج از آلومینیوم استفاده می کنند تا محصولشان ارزان تر تمام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: