• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-3793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه اصفهان:
اعضای هیات علمی دانشگاه باید معلم محور انتخاب شوند

رییس دانشگاه اصفهان گفت: معلم بودن مهم ترین اصل انتخاب یک عضو هیات علمی است و اعضای هیات علمی دانشگاه باید قابلیت آموزش، پژوهش و تربیت دانشجو را به طور همزمان داشته باشند.

 به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، هوشنگ طالبی امروز (یکشنبه) در نشست اعضای هیات علمی، هیات اجرایی و کارگزاران جذب دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: در برهه ای از زمان، نیاز کشور بر آموزش متمرکز بود و در دوره های بعد، پژوهش محور نیاز تلقی شد؛ اما در حال حاضر آموزش، پژوهش و تربیت معلم باید همزمان مدنظر قرار گیرد.

وی مهم ترین هدف اساتید دانشگاه را پس از آموزش و پژوهش، تربیت دانشجو عنوان کرد و با تاکید بر اهمیت نقش اساتید در تربیت نسل آینده گفت: اعضای هیات علمی باید از خود بپرسند که آیا به نقش معلمی خود به درستی عمل کرده اند یا خیر؟

رییس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه هیات اجرایی جذب دانشگاه، کارگروهی متشکل از رییس دانشگاه، مدیر گروه، دو نفر متخصص و یک نفر نماینده جذب است، تصریح کرد: در هنگام پذیرش اعضای هیات علمی بیش از 90 درصد تصمیمگیری ها مبتنی بر مشورت این کارگروه است.

وی وظیفه هیات جذب دانشگاه را انتخاب برگزیده ها عنوان کرد و گفت: اعضا باید افرادی تاثیرگذار را انتخاب کنند که در جامعه تحول ایجاد شود.

طالبی با تاکید بر اینکه برای جذب هیات علمی علاوه بر سابقه تدریس، رزومه پژوهشی اساتید بررسی می شود، خاطرنشان کرد: با این اوصاف، ویژگی های دیگری نیز مدنظر هیات جذب قرار می گیرد و به صرف اینکه شخصی تعداد مشخصی مقاله چاپ شده و سابقه تدریس مشخص دارد، به عنوان عضو هیات علمی پذیرفته نمی شود.

رییس دانشگاه اصفهان توجه به صلاحیت عمومی را نخستین گام احراز عضویت هیات علمی دانست و افزود: در وهله اول شخصیت معلمی شخص سنجیده می شود.

وی با بیان اینکه عضو هیات علمی باید خصوصیتی داشته باشند که از دیگران متمایز شوند، تصریح کرد: صرفا یک دانش آموخته دکتری نمی تواند عضو هیات علمی باشد. بین استاد دانشگاه و عضو هیات علمی تفاوت بسیاری وجود دارد. این تفاوت ها اهمیت نقش هیات جذب دانشگاه را بیشتر مشخص می کند.

طالبی به اعضای هیات جذب توصیه کرد: اظهار نظر اعضا در مورد اساتید که گاهی به ندرت دیده می شود باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون هیات جذب دانشگاه اصفهان به گونه ای عمل کرده که تمام اعضای هیات علمی این ویژگی ها را داشته باشند، گفت: اعضای این هیات در تمام ابعاد به وظایف خود آگاه هستند و به خوبی به آن ها عمل می کنند. دانشگاه های سطح یک مانند دانشگاه اصفهان به این بلوغ دست یافته اند و هر کسی نمی تواند عضو هیات علمی این دانشگاه باشد، مگر اینکه ویژگی های لازم را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، نشست اعضای هیات علمی، هیات اجرایی و کارگزاران جذب دانشگاه اصفهان، با حضور رییس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روسای دانشکده ها و اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: