• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-5492-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بختیار: قرار بود اروپا یک پیشنهاد مشخص ارائه کند

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بسته‌ای که اروپایی‌ها ارائه کردند دارای ابهاماتی است. این بسته آنقدر شفاف نیست که بتواند منافع ملی ما را تضمین کند.

علی بختیار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانیه پایانی نشست ۱+۴ بیان کرد: ایران تاکنون به صورت داوطلبانه تعهدات خود را به طور کامل در زمینه هسته ای انجام داده است اما آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند. ما به هیچ یک از منافع برجام دست نیافته‌ایم. امروز با خروج آمریکایی‌ها از برجام شرایط برای ما سخت‌تر شده  است.

وی در ادامه بیان کرد: بسته ای که اروپایی‌ها ارائه کرده اند روشن نیست، تا جایی که بتواند منافع ما را تضمین کند. شرایطی که قرار بود برای فروش نفت ما فراهم شود و قرار بود اروپایی‌ها در این بخش تضمین‌های لازم را ارائه دهند که به چه شکلی این کار انجام شود اتفاق نیفتاده است. در خصوص نحوه تجارت و سرمایه گذاری در کشور نیز ابهاماتی وجود دارد. با این شرایط مجلس با این بسته ارائه شده کنار نخواهد آمد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در این بسته مسیرهای مالی تعیین شده است اما این مسیرها روشن نیست و ابهامات زیادی وجود دارد. در شرایط کنونی که آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که ما نتوانیم نفت خود را صادر کنیم قرار بود اروپا یک پیشنهاد مشخص ارائه کند که هنوز اتفاق نیفتاده است.

بختیار افزود: ما در سخت‌ترین شرایط توانسته‌ایم کشور را اداره کنیم و هیچ دل به اروپایی‌ها و آمریکایی ها نبسته ‌ایم و در هر شرایطی با اتکا به مردم کشور را اداره کرده ایم. در دوران جنگ تحمیلی ما توانستیم نفت خود را صادر کنیم و درآمد حاصل از آن را به دست آوریم. لذا از این جهت به اروپایی‌ها متکی نیستیم. اما ما به تعهدی که بسته‌ایم پایبند هستیم. قرارداد نوشته می شود تا اجرا شود و طرفین قرارداد به تعهدات خود پایبند باشند و ما تاکنون نشان داده ایم که به تعهدات خود پایبند هستیم.

این عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی کشوری است که به همه تعهدات بین المللی خود تا به امروز متعهد بوده است. در خصوص برجام نیز اینگونه بوده‌ایم. اما اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به اجرایی کردن تعهدات خود پایبند نبوده اند. آنها صرفا تعهد کرده اند و زمانی که آمریکا کنار رفته نتواسنتند به تعهدات خود پایبند باشند


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: