• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-6392-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عابدی:

مدیریت بازار ارز باید چهار ماه قبل از خروج ترامپ از برجام انجام می‌شد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص وضعیت پیش آمده امروز اقتصادی یک انتقاد به دولت داریم که چرا برای چنین روزی وقوع چنین اتفاقی را پیش‌بینی نکرده بود که با یک هجوم، ارز و سکه تمام شود در صورتی که درآمد مالی کشور هیچ تغییری نکرده است.

حیدر علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، در خصوص این موضوع که "جنگ اقتصادی را نمی‌توان با مدیریت عادی اداره کرد"، اظهار کرد: اعتقاد دارم جنگ اقتصادی واژه قشنگی نیست و بهتر است بگوییم محاصره اقتصادی. با تلاش باید این محاصره اقتصادی را بشکنیم. همان‌طور که در زمان جنگ شهید خرازی و کاظمی و قربانی توانستند محاصره آبادان را بشکنند و 14 ماه مقاومت کردند تا آبادان آزاد شد هم‌اکنون هم باید سرداران اقتصادی با تفکر درست نگذارند دشمن به اهداف خود که محاصره کامل اقتصادی ایران است برسد.

وی افزود: برای این کار همان هم نوایی، ایثار، گذشت و وحدتی که در اوایل انقلاب و دفاع مقدس بود می‌طلبد که این وحدت و هماهنگی هم‌اکنون نیز وجود داشته باشد. اگر این هماهنگی به وجود بیاید این مشکل را پشت سر می‌گذاریم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: مشکلات عدیده اقتصادی که امروز به وجود آمده است حاصل یک هجوم بود. در جمعیت واژه‌ای داریم به نام "هجوم". برای مثال در یک استادیوم ورزشی در حالی که بازی در جریان است اعلام می‌کنند در گوشه‌ای از ورزشگاه یک بمب است. هیچ کس منتظر نمی‌ماند تا صحت این خبر مشخص شود و همه به سمت در خروجی هجوم می‌برند که در اثر آن تعدادی زیر دست و پا له می‌شوند.

عابدی در همین خصوص افزود: در اینجا دو مسئله وجود دارد. یکی اینکه این هجوم یک امر طبیعی است که در جمعیت‌های بدون ساختار اتفاق می‌افتد. دوم اینکه باید مدیریت آن ورزشگاه پیش‌بینی چنین اتفاقاتی را بکند. در خصوص وضعیت پیش آمده امروز اقتصادی یک انتقاد به دولت داریم و یک انتقاد به خودمان. انتقادمان به دولت این است که چرا برای چنین روزی وقوع چنین اتفاقی را پیش‌بینی نکرده بود که با یک هجوم، ارز و سکه تمام شود در صورتی که درآمد مالی کشور هیچ تغییری نکرده است و حتی در فروش نفت از نظر ارزشی ارزش نفت ایران بالاتر رفته است و قاعدتاً ارز و دلار بیشتری وارد حساب‌ها می‌شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: بنابراین اتفاق خاصی مبنی بر اینکه از نظر درآمدی ورشکست شویم نیفتاده است. آن چیزی که مهم بوده این است که نتوانسته‌اند این هجوم جمعیتی را مدیریت کنند. وقتی یک جمعیت به سمت درهای ورزشگاه هجوم می‌برند لازم نیست دنبالشان برویم. تا می‌گویند دلار گران شده همه زندگی‌شان را کنار می گذارند و می‌روند دلار و سکه می‌خرند. کارخانه‌های متعددی داریم که با مبلغ اندکی می‌توانند راه‌اندازی شوند، اما حاضر نیستند سرمایه خود را در تولید صرف کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه دولت برنامه‌اش را در خصوص مدیریت ارز اعلام کرد، اما دیر هنگام. در این خصوص بخشنامه صادر شد و ارز را تحت کنترل درآوردند و کالاها را به چهار گروه تقسیم کردند که کالاهای اول و دوم کالاهای ضروری مانند دارو و مواد غذایی می‌شوند. کالاهای گروه سوم به مرور خودشان را نشان می‌دهند، اما نیاز کشور هستند. گروهی از کالاها هم هستند که اصلاً نباید به کشور وارد شوند چون تولیدات داخلی آن کالاها را داریم، بنابراین کالاهای گروه چهارم کالاهای ممنوعه اعلام شد.

عابدی گفت: این قدم‌ها خوب است، اما دیر هنگام بود. باید چهار ماه قبل از اینکه ترامپ از برجام خارج می‌شد این موارد رعایت و ارز مدیریت می‌شد.

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: