• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-7994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ارغوانه طلا و برنز به کشور آورد

ارگان‌ها باید از موسیقی به عنوان صدای ایران در جهان حمایت کنند

مصطفی احمدی نوازنده و سرپرست گروه موسیقی محلی ایرانی"ارغوانه" از جام‌جهانی موسیقی در بلغارستان خبر داد.

سرپرست گروه موسیقی"ارغوانه" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان،گروه را متولد سال 1395 می‌داند و هدف این گروه را ارائه موسیقی محلی یا فولکلور ایرانی، به موسیقی‌دانان و مردم خارج از ایران عنوان می‌کند.

وی پیرامون آثار و اجراهای این گروه تا به امروز می‌افزاید: کارهای اجرا شده، بیشتر بازسازی و تنظیم جدید آثار گذشته در گویش‌ها و لهجه‌های مختلف از جمله، لری و بختیاری، کردی، گیلکی، جنوبی و فارس بوده و آثار جدید در گویش‌ها و زبان‌های دیگر ایرانی هم به زودی مورد بررسی و اجرا قرار خواهند گرفت.

احمدی در مورد آهنگسازی‌ها و تنظیم‌های انجام شده بروی آثار می‌گوید: این گروه با تنظیم‌ و نت‌نویسی، با هدف استفاده از انواع سازها و ملودی‌های ایرانی، توانسته نوآوری‌هایی را در آثار گذشتگان داشته باشد. 

سرپرست گروه "ارغوانه" با بیان اینکه تجربیات گروه، به شرکت در فستیوال بین المللی روسیه و کسب مقام اول در این جشنواره اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد:با این کارنامه توانستیم به "جام جهانی موسیقی فولک" در بلغارستان راه پیدا کنیم اما هیچ ارگانی از داخل ایران در هیچ مرحله‌ای با ما همکاری نکرد و از هیچ حمایتی برخوردار نشدیم، حتی بعد از موفقیت در جشنواره روسیه و برگشتمان به ایران هم تشویق نشدیم امسال هم بعد از برگشت به ایران، شهرداری خمینی‌شهر در همکاری با موسسه حامی،در استقبال از برگشت گروه به ایران، از اتصال بنر خوش‌آمد در میدان قدس ممانعت به عمل آورد.

وی درمورد حضور گروه در "جام جهانی موسیقی فولک" که آگوست 2018 در سطح اروپا برگزار شد و جزو جشنواره های مطرح در سطح جهانی ‌است می‌گوید: دعوتنامه‌ای از طرف یک شهرداری در بلغارستان و دبیرخانه این فستیوال اروپایی برای ما ارسال شده و ما بازهم بدون حمایت هیچ ارگانی در این جشنواره شرکت کردیم.

احمدی در ادامه، جشنواره را شامل بخش‌های رقابتی در رشته‌های موسیقی، گروه همخوانی محلی و رقص محلی دانست که در رقابت با کل بخش‌ها، گروه، موفق به کسب رتبه سوم و دریافت مدال برنز شده و در بخش موسیقی، رتبه اول رقابت‌ها را کسب کرده و با مدال طلا به ایران بازگشتند. 
 
احمدی با ابراز ناراحتی از کمبود حمایت‌های مادی و معنوی خاطرنشان می‌کند: شخصا چندماه پیش نامه‌ای به "سازمان رفاهی تفریحی شهرداری خمینی شهر" فرستادم و با اشاره به حمایت "یونسکو" از این فستیوال و گروه‌های شرکت کننده، تقاضای حمایت و کمک کردم و در جواب گفتند " بودجه ای به این کار تخصیص نمی‌دهیم و نمی‌توانیم از شما حمایت کنیم "، این درحالیست که در جشنواره گذشته روسیه، گروه‌های شرکت کننده از کشورهای دیگر، حمایت‌های دولتی و کشوری داشتند. چنین سرمایه گذاری‌هایی می‌تواند موجب تبلیغات اصفهان و ایران در مجامع جهانی شود و حداقل جذب توریست بیشتری به واسطه حضور موسیقی در ایران بکند، اما ارگان‌های فرهنگی ما دریغ می‌کنند.

این نوازنده اصفهانی در گلایه از شهرداری خمینی‌شهر به خبرنگار ایسنا می‌گوید: شهرداری در تلاش برای دیده شدن است و از بودجه تخصیص داده شده به فرهنگ و موسیقی، در اجرای کنسرت‌هایی بدون مضمون و غنا، تنها به هدف جذب مخاطب و ایجاد تجمع استفاده می‌کند تا بتواند برای خود رزومه سازی بکند، در حالی که هنرمندان همین شهر، به این بودجه احتیاج دارند و باید از آن‌ها حمایت داخلی بشود.


سرپرست گروه موسیقی ادامه می‌دهد: قطعا شهرداری، میراث فرهنگی و حتی اداره ارشاد بدنبال جذب توریست و تبلیغات جهانی شهر و کشور هستند، چه بهتر که هنرمندان که سفیران موسیقی اصیل ایرانی هستند، بار این تبلیغات را در ازای حمایت‌های مادی و معنوی این ارگان‌ به دوش بکشند، موسیقی زبانی جهانی‌است و جاذبه هایش تمام نشدنی است، ارگان‌های دولتی با هدف شنیده شدن صدای ایران باید از هنرمندان و گروه‌های آن‌ها حمایت کند.

به گزارش ایسنا، ارغوانه دومین حضور خود در سطح جامعه جهانی موسیقی محلی را، اینبار در کشور بلغارستان،به خوانندگی "سعید صالحی" و با همراهی نوازندگان، مصطفی احمدی(سنتور)، کسری اقترافی(تنبک)، اسماعیل جزینی(نی و نی‌انبان)، بهنام ساطعی(کمانچه)، فرزانه طیبی(دف)، وصال نعیمی(تار) و دانیال نیکبخت(کمانچه آلتو) تجربه می‌کند و موسیقی محلی ایرانی را خارج از مرزهای ایران به دوستداران موسیقی محلی(فولکلور) عرضه می‌دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: