• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-8594-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رهگذر:

به انیمیشن توجه جدی نمی‌شود+فیلم

یک کارگردان انیمیشن معتقد است کمبود نیروی متخصص و آموزش‌های پیش از شروع ساخت انیمیشن در ایران از عواملی هستند که ساخت یک انیمیشن را در کشور دچار چالش می‌کند.

اشکان رهگذر که پیشتر تجربه کارگردانی آثار کوتاه انیمیشنی را در کارنامه هنری خود ثبت کرده، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، علت ساخت انیمیشن "آخرین داستان" را علاقه‌مندی‌اش به داستان‌‌های شاهنامه عنوان کرد. 

نویسنده و کارگردان انیمیشن "آخرین داستان" پروژه 9 ساله‌اش را با مشکلات مالی مواجه دانسته و گفت: در حین ساخت اثر، به سازمانی با سه مدیریت مختلف مراجعه کرده است و از آنجا که موفق به جذب حمایت نشده، کار را با بودجه شخصی و همت استودیوی شخصی دیگری پیش برده است.

وی مشکل پروانه تولید را به خاطر برداشت آزادش از شاهنامه از دیگر موانع پیش روی تیم اجرایی می‌داند و معتقد است شاهنامه ای که تا آن روز مورد توجه هیچ کس در سازمان‌های مربوطه نبود، به یکباره مقدس خوانده شد و برداشت آزاد انجام شده را، نظیرسازی عنوان کردند، این درحالی است که فردوسی هم در نگارش این کتاب، در زمان خودش، از نظیرسازی متناسب با ایام خودش بهره جسته.

رهگذر کمبود نیروی انسانی متخصص در امر تولید انیمیشن را از مشکلات دیگر پیش رو می‌داند و آموزش‌های الزامی پیش از شروع ساخت انیمیشن را به عنوان عوامل افزایش هزینه و طولانی شدن مدت ساخت، برمی‌شمارد.

کارگردان "آخرین داستان"، کار تولید انیمیشن خود را گروهی قلمداد کرده و در مورد تیم اجرایی فیلمش، آن‌ها را افرادی عاشق که در خلال کار، حتی دستمزدی پایین تر از حد مصوب وزارت کار را قبول می‌کردند، اما با عشق به تولید پروژه ادامه می‌دادند دانست.

وی با انتقاد از نادیده گرفتن زحمات کارگردانان انیمیشن گفت: به انیمیشن مثل فیلم‌های دیگر نگاه و توجه نمی‌شود. یک انیمیشن ساز باید تلاش بسیاری تا تولید نهایی اثرش بکند و این نادیده گرفته می‌شود، در همین جشنواره، یک فیلم انیمیشن با 9 سال تلاش مداوم، در کنار فیلمی که در مدت دو ماه برای جشنواره ساخته شده مورد داوری قرار می‌گیرند، در حالی که متاسفانه این دو فیلم در جایگاه و شرایط برابر با هم رقابت نمی‌کنند!

رهگذر با اشاره به اینکه از چندماه قبل از اتمام مهلت ثبت نام آثار، برای شرکت در جشنواره اقدام کرده است، افزود: پوستری از فیلم در هیچ کجای جشنواره و سطح شهر نیست و وقتی پیگیر می‌شویم، هیچ‌کس علت را نمی‌داند، این به معنای آن است که نگاه جدی به انیمیشن نمی‌شود، در حالی که تفاوت‌ها بسیار زیاد است و تاثیرگذاری انیمیشن در شرایط کنونی بسیار بیشتر از یک فیلم معمولی بوده و مسئولان باید آن را درک کنند.

کارگردان انیمیشن "آخرین داستان"، از ابراز حمایت مرکز گسترش سینما مستند و تجربی در یکسال پایانی تولید فیلم سخن گفت، که به دلیل اتمام اجرای کار، حمایت را در یک سال پایانی نپذیرفته و افزود: منتظر حمایت‌های حین اجرا می‌مانیم.

وی از رقابت فرهنگی بین کشورها تحت عنوان "جنگ فرهنگی "سخن گفت و واکنش مناسب به فیلم های ضد ایرانی ساخته شده در گذشته را با دوستی جنگیدن دانست و گفت: این ما هستیم که با فرهنگ و ادبیاتمان به خوبی باید تصویر زیبا را جایگزین تاثیرات فیلم‌های غیر ایرانی تخریبگر کنیم.

رهگذر ادامه داد: کار بر روی شاهنامه عاشقانه است و هرکس عاشقانه و بدون چشم داشتی به کارهای بزرگ شاهنامه بپردازد، بی‌شک موفق خواهد شد، کما اینکه خود فردوسی، سی سال به همت، چنین اثر فاخری را ایجاد کرد.

انیمیشن یکی از بخش های سینمایی جدید است، که به علت بشر ساخته بودنش و با استفاده از تخیلات انسانی، توانایی اجرایی هرگونه فیلم نامه ای دراین ژانر ممکن است، لذا با جذابیت هایی همچون صحنه‌آرایی‌های جالب که احتمالا در فضای حقیقی ممکن نیست، شخصیت سازی های خارج از حد تصور و عناصر دیگر، عمق تاثیر گذاری آن می‌تواند بسیار زیاد باشد.

این نوع اثر هنری، مدتی است در ایران مورد توجه قرار گرفته و جایگاه خودش را در سینمای ایران یافته است، از این دسته می‌توان به فیلم انیمیشنی "آخرین داستان" اشاره کرد، که تولید آن با داستانی از شاهنامه از سال 1382 آغاز شد و به جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان 1397 راه یافت.

این فیلم که موفق به دریافت جوایز متعددی، از جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان شده، برداشتی آزاد از داستان "ضحاک ماردوش" شاهنامه است که به کارگردانی اشکان رهگذر و صداپیشگی بازیگرانی چون، پرویز پرستویی، حامد بهداد، باران کوثری، لیلا حاتمی، حسن پورشیرازی، اشکان خطیبی، مجید مظفری و ملیکا شریفی نیا ساخته شده و در بین شش اثر بین‌المللی، تنها انیمیشن ایرانی با داستان بلند بود که موفق به کسب جوایز بهترین پویانمایی بلند، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه شد.

 انیمیشن آخرین داستان همچنین موفق به حضور در بخش غیر رقابتی "جشنواره بین‌المللی انیمیشن انسی" در سال 2018شده که در پائیز پیش رو به اکران در خواهد آمد، همچنین در سال 2016 به دعوت "جشنواره انسی" موفق به حضور در کنار سه کشور آمریکا، فرانسه و لهستان در جشنواره کن شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: