• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"پرده خیالی‌نگاری عاشورا" آویخته بر دیوار موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برای نخستین بار نمایشگاه تک اثر را در این موزه برپا کرده است.

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان، مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان، اظهار کرد: نمایشگاه تک اثر شامل آثار شاخص موزه‌ای است که به تنهایی بازگو کننده مفاهیم، ارزش‌ها و فرهنگ برهه‌ای از تاریخ یک ملت است.

مهدی تمیزی ادامه داد: برای نمونه نمایش یک جام طلایی منقوش منحصر به فرد از هزاره اول قبل از میلاد که کمتر دیده شده و بازگوکننده حوادثی از مکان جغرافیای خاص در آن دوره است، به خودی خود قابلیت نمایشی فوق‌العاده خواهد داشت.

وی افزود: امروزه به دلیل وارد شدن مفاهیمی مانند تفسیر و گفتمان در موزه به مثابه مفهوم گسترده، هم‌زمان با رویدادهای ویژه مانند آغاز سال، آغاز فصل، تولد و وفات مشاهیر و موضوعاتی از این قبیل، جهت تداعی مفاهیم بنیادین نمایش آثار شاخص اجرا می‌شود.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با بیان اینکه نمایش تک اثر هنری تاکنون در هیچ موزه یا گالری هنری در اصفهان انجام نشده، اظهار کرد: در نمایش تک اثرها، تنها یک اثر به تمام معنا تشریح و تفسیر می‌شود. در این ارائه، تشریح شخصیت هنرمند و تشریح مفهوم اثر برای مخاطب انجام شده و اگر امکان استفاده از نیومدها برای گالری دار مقدور باشد، از این طریق هم می‌تواند به ارائه اطلاعات درباره آن اثر به بازدیدکنندگان بپردازد.

تمیزی افزود: وقتی مخاطب به تماشای تک اثر هنری می‌پردازد، به صورت کامل و دقیق با آن روبرو شده و مدت‌ها به تماشا و معاشرت با آن می‌پردازد. معاشرت با اثر هنری مفهومی است که متأسفانه در دنیای معاصر به دست فراموشی سپرده شده و اغلب ما به جای اینکه با اثر هنری حشر و نشر کنیم به سادگی از کنار آن عبور می‌کنیم.

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با اشاره به برگزاری نمایشگاه تک اثر «پرده خیالی نگاری عاشورا» هم‌زمان با ایام ماه محرم الحرام گفت: این اثر توسط داوود زندیان، از طراحان و نقاشان برجسته در ابعاد 340 در 170 سانتی‌متر و با تکنیک رنگ و روغن خلق شده است.

تمیزی ادامه داد: داوود زندیان زاده تهران است و در دورانی با تیم سینمای آزاد اصفهان فعالیت داشته است. از جمله آثار درخشان این هنرمند طراحی و نقاشی تابلوهای سینماها بوده است، هنری که متاسفانه در سال‌های اخیر با ورود بنر و نقاشی‌های دیجیتالی به دست فراموشی سپرده شد.

وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه از یکم تا 30 مهرماه همه روزه از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 19 در گالری تک اثر موزه هنرهای معاصر پذیرای هنرمندان و هنردوستان خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: