• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 977-1792-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک استاد علوم سیاسی:

سخنان روحانی در سازمان ملل در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بود

یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، گفت: سخنرانی حسن روحانی وزین و در تاریخ حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل بی‌نظیر بود.

علی امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، در خصوص سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار کرد: مرکز ثقل سخنان روحانی غیرقابل توجیه خواندن خروج آمریکا از جهت مبانی حقوقی بود. این سخنرانی وزین و در تاریخ حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل بی‌نظیر بود.

وی افزود: حسن روحانی سعی کرد با زبان قابل فهم جامعه بین‌المللی و سازمان ملل، با ملت‌ها سخن بگوید و مورد استقبال هم واقع شد.

امیدی ماهیت سخنان رییس جمهور در صحن سازمان ملل را، به دور از کلی‌گویی،ابهام و لفاظی سیاسی خواند و در انتقاد از آن گفت: به طور کلی حتی روسای جمهور پیش از آقای روحانی هم، جسارت مذاکره مستقیم با عالی رتبگان و مقامات آمریکایی را نداشتند.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان با بیان اینکه روحانی تلاش در راستای توجیه چرایی دوری ایران از مذاکره مستقیم با آمریکا را در دستور کار داشت، گفت: مذاکره به معنای امتیاز دادن نیست. آمریکا سالیان دور،اقدام اشتباهی را انجام داد، ولی امروز روسای جمهور که منتخبان مردم ایران هستند می‌توانند با دوری از توجیه کلیشه‌ای 40 ساله، در مذاکره با آمریکا و با اصرار بر مواضع خود به دنبال نتیجه مطلوب و مطالبه حقوق ملت باشند.

وی تأثیر سخنان روحانی بر رئیس‌جمهور آمریکا را بی‌تأثیر دانست و افزود: آمریکا، تصمیمش در خروج از برجام و اعمال تحریم‌ها را مؤثر می‌داند و در این تصور است که می‌تواند با ادامه این روند، ایران را به زانو درآورد و به هدف خود برسد در نتیجه سعی می‌کند با شدت عمل بیشتری به این با ایران برخورد و از ایران امتیازات اساسی دریافت کند.

امیدی ادامه داد: ایران در صورت ادامه اعمال فشارهای ترامپ با توجه به عقبه تاریخی موجود در این زمینه و غرور ایرانی، تسلیم این کشور نخواهد شد و هویت خود را حفظ خواهد کرد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، هدف آمریکا را تبدیل ایران به کشوری خنثی در خاورمیانه دانست و خاطرنشان کرد: آمریکا می‌خواهد حمایت‌های مالی و معنوی ایران از کشورهای منطقه، کاملاً متوقف و برنامه‌های هسته‌ای کاملاً برچیده شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: