• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-1795-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

پیه سوز بازسازی شده شهر زیرزمینی نوش آباد رونمایی شد

آیین رونمایی از پیه سوزهای بازسازی شده شهرزیرزمینی نوش آباد همزمان با روز جهانی گردشگری با حضور فعالان گردشگری و هنری در این مجموعه باستانی برگزار شد.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، رییس پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد در آیین رونمایی از پیه سوز بازسازی شده شهر زیرزمینی نوش آباد اظهار کرد: شهر زیر زمینی نوش آباد علاوه بر آنکه دارای سبک معماری خاص است، مطالعات باستان شناسی نشان می دهد که دارای تنوع در تکنیک های ساخت صنایع دستی نیز بوده است.

زهرا ساروخانی  ادامه داد: در مجموع سفالینه های کشف شده در کاوش‌های این مجموعه، آثاری از تمام دوره های اسلامی و با تنوع در تکنیک های ساخت ظرف های سفالی به دست آمده است که اهمیت این اثر باستانی را مسجل می کند.

رییس پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد افزود: به اعتبار آثار تاریخی ثابت شده که کاشان یکی از مراکز تولید سفال بوده است و در کاوش های حوض‌خانه مسجد جامع نوش آباد نیز سفالینه هایی در مقیاس های مختلف به دست آمد که ثابت می کند در دوره صفویه، نوش آباد یک مرکز تولید سفال محسوب می‌شده است.

 وی تصریح کرد: بعد از کشف آثاری از پیه سوزهای قدیمی در کاوش های شهر زیرزمینی نوش آباد، فروزان انصاری نیا، به عنوان یک پروژه دانشگاهی، مطالعاتی را در خصوص این آثار انجام داده و پس از یک سال توانست، این پیه سوزها را بازسازی کند.

ساروخانی اظهار کرد: با هدف شناسایی و معرفی آثار سفالینه نوش آباد، هنرمندانی که بتوانند سفالینه های کشف شده در شهر زیرزمینی نوش آباد را بازآفرینی کنند، می توانند در فصل گردشگری نوروز و گلابگیری غرفه های رایگان در این مجموعه باستانی دایر کنند.

همچنین در این مراسم شهردار نوش آباد گفت: آثار تاریخی هر منطقه، هویت آن منطقه است که باید با شناسایی، بازسازی  و معرفی آنها، اصالت این هویت فرهنگی حفظ شده و به گردشگران و دوستداران میراث فرهنگی و صنایع دستی شناسانده شود.

محمود اشرفی اظهار کرد: برای حفظ آثار فرهنگی و صنایع دستی، انجمن های مردم نهاد با ظرفیت های گسترده خود باید فعالیت کرده  و تاریخ و تمدن منطقه خود را به سایر مناطق کشور و جهان معرفی کنند.

وی تصریح کرد: بازسازی پیه سوزهای شهر زیرزمینی نوش آباد، فرصتی است که هم نماد فرهنگ و تمدن این خطه تاریخی حفظ شود و هم اینکه گردشگران به عنوان سوغات آن را تهیه کنند.

به گزارش ایسنا، شهر تاریخی نوش آباد که در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار گرفته است دارای یک صد اثر تاریخی در حوزه میراث ملموس و ناملموس است که مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: