• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-2294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مولوی از هنجارشکنان ادب پارسی

جلال الدین محمد ابن بلخی معروف به "مولوی" در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ ه.ق در شهر بلخ به دنیا آمد. پدرش از انسان های بزرگ دوران و مادر او از خاندان خوارزمشاهیان بوده است.

او در میان عارفان و شاعران ایرانی به "رومی" و "مولانای روم" معروف بوده چراکه وی مدت زیادی از عمر خویش را در شهر قویه سپری کرده و در آنجا به خاک سپرده شده است.

مولوی را می توان از بزرگترین شاعران ایرانی برشمرد و اورا هم تراز با سعدی و حافظ دانست. این عارف بزرگ در اشعار خود به خوبی وسعت نظر، بلند اندیشی، بیان ساده و زیبا و دقت در ترویج خلوص انسانی و مسائل بی شمار دیگری را رعایت کرده است.

سعید شفیعیون عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان با اشاره به اینکه مولوی هویت ملی ما ایرانیان است، یکی از نکاتی که مولوی را از دیگر شاعران متمایز می‌کند، تسلط وی بر دو ساحت "تعلم" و "تعلیم" است. در مراکز ادبی-علمی همچون دانشگاه ها "دیوان شمس" به طور کامل و با جزئیات تدریس می‌شود و از آنجایی که او مشتاقان زیادی دارد دانشجویان برای انجام پروژه های خود از او بهره مند می گيرند.

وی ادامه داد: مولوی از هنجار شکنان ادب پارسی محسوب می‌شود، تبحر او در استفاده از واژگان خاص برای خلق عشق های حماسی، عرفانی، روحی و عاطفی مثال زدنی است. یکی از دلایل بزرگ ماندگاری این عارف بزرگ، داستان پردازی به شیوه ای متفاوت و هنجارشکنانه است که او را در این حیطه صاحب سبک می کند.

شفیعیون در خصوص اين كه چرا مکتب مولوی در بین مردم و جامعه کمتر دیده می شود و هنوز نتوانسته ایم آن طور که باید از آموزه های اوي بهره مند شویم، گفت: درک مکتب مولانا نیازمند دانستن حداقل مسائل اخلاقی و پایه در بین انسان ها است، شخص باید با یک پختگی و جوششِ درونی که در خودش پدید آورده به سمت فهمیدن اشعار و مکتب مولوی گام بردارد. مولوی عارف و انسان بزرگی است، بنابراین درک آموزه هایش نیازمند داشتن فکری وسیع و اخلاقی انسانی است و نمی‌توان به این سادگی ها به اعجاز اشعار و ابیات او دست یافت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: