• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 977-7895-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس پژوهشکده کاشان شناسی دانشگاه کاشان:

نگاه اسطوره‌ای و اخلاق مدارانه در آثار سپهری متجلی است

رییس پژوهشکده کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: سهراب سپهری هنرمندی جستجوگر، تنها، کمال طلب، فروتن و خجول بود که دیدگاه انسان مدارانه‌اش بسیار گسترده و فراگیر بود از این‌رو آثار وی همیشه با نقد و بررسی‌هایی همراه بوده‌اند.

محمد مشهدی نوش‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: نگاه سپهری به خدا، جهان، طبیعت و انسان از تجارب معنوی و عرفانی حکایت دارد و انسان را به درک عمیق‌تر هستی، زندگی معنوی و صلح‌آمیز فرا می‌خواند.

وی تصریح کرد: بیان سهراب، از طرفی لطیف و ملموس و از طرف دیگر در بردارنده نماد و اسطوره‌ها و تعالیم دینی و اخلاقی شرق و غرب است که سپهری آن‌ها را تجربه کرده و برای انسان امروز به ارمغان گذاشته است.

مشهدی نوش‌آبادی افزود: نگاه اسطوره‌ای و اخلاق مدارانه در هنر نقاشی وی نیز متجلی است از این‌رو امروزه آثار نقاشی سپهری یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین آثار نقاشی معاصر ایران و جهان محسوب می‌شود.

رییس پژوهشکده کاشان شناسی دانشگاه کاشان، گفت: مهم‌ترین اثر سپهری هشت کتاب است که در آن هفت دفتر از اشعارش به سبک نیمایی یا شعر نو منتشر شده است. این دفترها که پیش‌تر به صورت تکی منتشر شده است عبارتند از؛ مرگ رنگ، زندگی خواب‌ها، آوار آفتاب، شرق اندوه، صدای پای آب، مسافر، حجم سبز، ما هیچ، ما نگاه که به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

مشهدی نوش‌آبادی افزود: شعر سپهری به چندین زبان مختلف ترجمه شده و  اشعار سپهری به یکی از پرطرفدارترین اشعار در ایران و جهان بدل شده است.  همچنین کتاب اتاق آبی اثری منثور از سپهری است که پس از مرگش منتشر شد.
 
به گزارش ایسنا، شاعر و هنرمند برجسته ایرانی سهراب سپهری در ۱۵ مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان به دنیا آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: