• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-3093-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/رساله/

تاثیرانگیزه‌های اقتصادی درکاهش وقوع جرایم

نتایج یک تحقیق بیانگر این است که شناخت انگيزه‌های اقتصادی مؤثر بر ارتکاب جرم، ديدگاه اقتصادی بودن پديده جرم در جامعه را مطرح می‌کند که از اين منظر، فراهم سازی شرايط مناسب اقتصادی می‌تواند نرخ ارتکاب جرم را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، لیلاعبداله زاده رامهرمزی دانشجو دکتری تخصصی رشته علوم اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان)  به بررسی "تحلیل اقتصادی عوامل موثر بر وقوع جرم و راه هاي کاهش آن" پرداخت.

مطابق این تحقیق که یک مطالعه موردی ایران و منتخبی از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی(OIC) است، وقوع جرم در جامعه هزينه‌های اجتماعی و خصوصی دولت و مردم را در مبارزه با جرم افزايش می‌دهد که از اين طريق رفاه اجتماعی و خصوصی کاهش می‌يابد.

بنابراین شناسايی علل مؤثر بر جرم به دولت در اتخاذ راهکارهای مناسب به منظور کاهش جرم  و نیز افزايش رفاه مردم کمک می‌کند. همچنین شناخت انگيزه‌های اقتصادی مؤثر بر ارتکاب جرم، ديدگاه اقتصادی بودن پديده جرم در جامعه را مطرح می‌کند که از اين منظر، فراهم سازی شرايط مناسب اقتصادی می تواند نرخ ارتکاب جرم را کاهش دهد.

هدف از این مطالعه تحلیل اقتصادی عوامل موثر بر وقوع جرم وجنايت و راه‌هاي کاهش آن در ایران طی برنامه‌های سوم و چهارم و پنجم توسعه اقتصادی (1379-1393)و مقایسه‌ای با شاخص جرم در منتخبی از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی(OIC) است.

روش تحقیق در این مطالعه دو روش پنل دیتا و نظریه بازی‌ها است و مطالعات آن از نوع میدانی- کتابخانه‌ای است. این تحقیق به ارائه طراحی مکانیسم برای پرونده های قضایی پس از بررسی نظریه بازی ها می پردازد.

يافته‌های این پژوهش راهکارهای اقتصادی در کنار روش‌های قضايی و امنيتی را در مبارزه با جرم در جامعه تبيين می‌کند که اين مسئله بازدهی و کارآيی نيروی امنیتی را در برقراری نظم و امنيت در جامعه بهبود می‏بخشد.

به گزارش ایسنا؛ این رساله با راهنمایی صادق بختیاری کوه سرخی در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان(خوراسگان) دفاع شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: