/گزارش تصویری/ عکاس: فاطمه نصر - خبرنگار: نیما آتش
زاینده‌ رود من کو؟!
عكس  15:9:1 1397/07/18
977-3189-5 كد خبر
هجده سال از نخستین باری که زاینده رود اصفهان خشکید گذشت و امروز این رود دیگر نه تنها یک رود دائمی نیست، بلکه دیگر رودی فصلی که گاه‌گداری دل مردم این کلانشهر را شاد می‌کرد هم نیست. امروز شاید دیگر زاینده رود، رود نیست.
"زاینده رود من کو؟" این سوالی است که همه شهروندان حوضه آبریز زاینده رود می‌پرسند. اما حقیقت این است که زاینده رود را نه مافیای آب از میان برده و نه استان‌های همجوار. زاینده رود همین‌جاست. در دست‌های من و شما. زاینده رود دور نیست.
“آب مجازی" مفهومی است که بیان می کند برای تولید همه محصولات و وسایل اطراف ما، چه میزان آب مصرف شده تا بدست ما رسیده است. زاینده رود در شکلی پنهان در اطراف ماست، آن را هدر ندهیم! امروز روز ملی زاینده رودی است که دیگر نیست!
این روز در سال ۱۳۸۲ از سوی تشکل‌های زیست‌محیطی استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری به عنوان روز نکوداشت زاینده رود نامگذاری شد و نخستین تجمع و راهپیمایی به این مناسبت نیز در همان سال توسط تشکل‌های زیست‌محیطی استان اصفهان در کنار بستر خشک زاینده رود در شهر اصفهان برگزار شد. در آن زمان، ۴ سال از شروع خشکی‌های بلند مدت زاینده رود می گذشت و انتقال تمام آب موجود در آن به استان های همجوار زخم عمیقی را به جای گذاشته بود. مهم‌ترین شعار تجمع مذکور این بود: "زاینده رود را زنده، کامل و همیشه می‌خواهیم".


انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: