• چهارشنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 978-4995-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

"مگس مدیترانه‌ای" در خمینی‌شهر به دام افتاد

رئیس اداره جهاد کشاورزی خمینی‌شهر گفت: آفت مگس مدیترانه‌ای با تله گذاری و طعمه پاشی در باغات شرق شهرستان خمینی‌شهر کنترل شد.

علی شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در خمینی‌شهر با بیان اینکه 70 درصد باغات منطقه شرق شهرستان خمینی‌شهر (باغات خوشاب و هرستان) و 30 درصد باغات منطقه غرب به این آفت آلوده شد بودند، اظهار کرد: طبق روند هرساله، در فصل بهار 200 تله در 60 ایستگاه برای ردیابی آفت در باغات شهرستان نصب که بیشترین شکار در منطقه هرستان دیده شد.

وی در مورد این آفت، گفت: مگس میوه مدیترانه یکی از خطرناک‌ترین آفات میوه در دنیاست و متأسفانه با وجود قرنطینه این آفت وارد کشور ما شده است و تقریباً به تمام محصولات زارعی آسیب می‌زند. این آفت تقریباً در همه شرایط آب و هوایی بقا دارد، از شمال کشور تا جنوب این آفت دیده شده و فعالیت می‌کند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی خمینی‌شهر با اشاره به قدرت تولید مثل بالا و انتشار سریع این آفت، گفت: خسارت این آفت صد در صد است چون هم به باغات میوه و هم به صیفی جات آسیب می‌زند. همچنین سم‌پاشی تأثیری برای این آفت ندارد.

شریفی راه‌های مبارزه با این آفت را طعمه پاشی، تله گذاری و جمع‌آوری میوه‌های آلوده از سطح باغات معرفی کرد و افزود: در مناطق هرستان و خوشاب که باغات بیشتر درگیر این آفت بود با همکاری شهرداری خمینی‌شهر و کوشک و نیروهای بسیج عملیات طعمه پاشی و تله گذاری به صورت گسترده انجام شد. پس از آن با برگزاری کلاس‌های آموزشی، نحوه معدوم کردن میوه‌های آلوده به نحوی که تخم‌ها و لاروهای آفت دیگر قادر به ادامه حیات نباشند را به باغداران آموزش دادیم.

وی در مورد میادین میوه و تره‌بار گفت: در میدان‌های میوه و میوه‌فروشی‌ها نیز باید میوه‌های آسیب دیده در نایلون‌های پلاستیکی جمع‌آوری شوند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی خمینی‌شهر، خاطرنشان کرد: برداشت زود هنگام محصولات پاییزی، جمع‌آوری میوه‌های آلوده از سطح باغ و کند و کوب خاک باغات جهت از بین بردن شفیره آفت به کنترل این آفت کمک خواهد کرد و آسیب‌ها را تا حد زیادی کم می‌کند.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: