• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-2691-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ایران شکاف طبقاتی کمتری نسبت به دیگر کشورها دارد

رئیس گروه آمارهای ثبتی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان گفت: نسبت دهک دهم پردرآمد به دهک اول قشر کم‌درآمد کل کشور در مناطق شهری 10.4 درصد و در مناطق روستایی 9.7 درصد و در مناطق شهری استان اصفهان 14.3 درصد و در مناطق روستایی 13.7 درصد است. 

سیدعلی قریشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه برای اندازه‌گیری میزان توزیع درآمدها از شاخص‌های مختلفی مانند ضریب جینی استفاده می‌شود، اظهار کرد: ضریب جینی صفر برابری کامل توزیع درآمدها و ضریب جینی یک، نابرابری کامل و یک نفر در آن صاحب کل درآمد است. هر چه عدد ضریب جینی كشور کمتر از یک باشد آن کشور از لحاظ توزیع درآمد و ثروت در شرایط بهتری است.

وی با بیان اینکه ضریب جینی استان اصفهان و کل کشور در یک سطح است، افزود: ضریب جینی کشور ۰.۳۶ درصد و استان اصفهان ۰.۳۵ درصد و در روستاهای کل کشور و اصفهان ۰.۳۳ درصد است. 

رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرآوری و پردازش داده‌ها سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان تأکید کرد: موقعیت کشور از نظر ضریب جینی و میزان توزیع درآمد از میان ۱۴۳ کشور در سطح مناسب‌تری نسبت به آمریکا و ترکیه است. 

وی با اشاره به مقایسه دهک‌های مختلف درآمد، گفت: طبق آمار سال 93 نسبت دهک پنجم با درآمد متوسط به دهک اول با درآمد کم در مناطق شهری کل کشور 2.13 درصد و در مناطق روستایی ۲.۷ درصد و در مناطق شهری استان اصفهان ۱.۸ و در مناطق روستایی ۳.۱ است.

قریشی ادامه داد: نسبت دهک دهم پردرآمد به دهک اول قشر کم‌درآمد کل کشور در مناطق شهری 10.4 درصد و در مناطق روستایی 9.7 درصد و در مناطق شهری استان اصفهان 14.3 درصد و در مناطق روستایی 13.7 درصد است. 

وی با اشاره به آمار دفتر عمران سازمان ملل، گفت: ایران شکاف طبقاتی کمتری به نسبت بسیاری از کشورهای دنیا همچون آرژانتین، برزیل، چین، گرجستان، اندونزی، مالزی، مکزیک ترکیه و آمریکا دارد.

رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرآوری و پردازش داده‌ها سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان ادامه داد: بالاترین شکاف طبقاتی در کشورهای آفریقای جنوبی، نامیبیا، هائیتی و بوتسوانا است و کمترین نابرابری در کشور اوکراین با۰.۲۴۱ درصد مشاهده شده است و بعد از آن اسلوونی با ضریب جینی ۰.۲۵۶، رومانی ۰.۲۷۴ درصد است، بنابراین ایران از نظر توزیع درآمد در سطح متوسط جهانی قرار دارد. 

به گزارش ایسنا، طبق آمارهای اعلام شده، اقشار مرفه جامعه در کل کشور ۱۰ برابر و در استان اصفهان ۱۴ برابر دهک های کم‌درآمد جامعه درآمد دارند، بنابراین توزیع درآمد کل کشور در سطح نسبتا نابرابر قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: