• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-3390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس ایمنی:

قاتل خاموش را باور کنید

یک کارشناس ایمنی و بهداشت گفت: شهروندان خاموشی قاتل زمستانه را باور کرده و بدانند در صورت ورود گاز مونوکسید کربن به اتاق بدون آنکه بفهمند، می‌میرند.

امین تاجمیر هرندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با اشاره به آغاز فصل سرما و شروع نصب وسایل گرمایشی گفت: وسایل گرمایشی مرکزی یا انواع اسپلیت‌های گرمایشی راندمان بالاتری داشته و خطری را نیز متوجه ساکنان نمی‌کنند.

وی ادامه داد: اما در مقابل وسایل گرمایشی گازی مستقر در اتاق؛ نظیر بخاری، باید با کنترل کامل مسائل ایمنی مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص مونوکسید کربن که قاتل خاموش نامیده می‌شود باید توسط شهروندان جدی گرفته شود.

این کارشناس ایمنی و بهداشت تاکید کرد: خفگی با گاز مونوکسید کربن به این دلیل است که میل ترکیب این گاز نسبت به میل ترکیب اکسیژن با آهن موجود در گلبول قرمز به مراتب بیشتر است و در صورت مواجه شدن با این گاز سلول‌های انتقال اکسیژن در خون اشباع شده و از کار می‌افتند.

تاجمیر هرندی ادامه داد: بنابراین خفگی با این گاز احساس نشده و سلول‌ها به دلیل کمبود اکسیژن می‌میرند. چنانچه فرد بیدار و در حال فعالیت باشد ممکن است متوجه این اتفاق شود اما اگر فرد خوابیده یا دراز کشیده باشد در خاموشی خواهد مرد.

وی افزود: اگر در حال فعالیت با این گاز مسموم شوید نخستین علامت حالت تهوع و احساس افزایش گرانش زمین است که باید فورا پنجره‌ها را باز کرده، محیط را ترک کنید و به اورژانس مراجعه کنید.

این کارشناس ایمنی تاکید کرد: شهروندان باید خاموش بودن این مرگ را باور کرده و جدی بگیرند.

کد خبرنگار: 13051


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: