• پنجشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 978-8995-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

پاسداشت هشتادمین سال ثبت بنای چارتاقی نیاسر برگزار می‎شود

رییس شورای اسلامی شهر نیاسر از برگزاری پاسداشت هشتادمین سالروز ثبت بنای چارتاقی این شهر در فهرست میراث ملی خبر داد.

مهدی تقی پور در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان اظهار کرد: این آیین با حضور صاحب نظران علم نجوم و فعالان گردشگری روز یکشنبه بیستم آبان در محله تالار نیاسر برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه چهارتاقی نیاسر با نام آتشکده ساسانی خوانده می‌شود، افزود: پژوهشگران این بنا را سازه‌ای از اواخر دوران اشکانی یا اوایل دوران ساسانی با کاربری‌های چون نشان راهیابی، بنای یادبود، آتشگاه و قبر بزرگان می دانند که در ۲۱ آبان ۱۳۱۷ با شماره ۳۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

رییس شورای اسلامی شهر نیاسر تصریح کرد: چارتاقی‌ نیاسر به‌عنوان یک تقویم آفتابی یا شاخص اندازه‌گیری زمان با استفاده از تغییرات میل خورشید شناسایی شده و ساختار تقویمی این بنا به گونه‌ای است که در آغاز و میانه هر یک از فصل‌های سال، پرتوهای خورشید بامدادی به شکلی خاص از میان پایه‌های بنا دیده می‌شود.

وی ادامه داد: امیدوارم با استمرار این نشست ها و بهره گیری از نظر کارشناسان، حریم این اثر باستانی شناسایی و تعیین شود و تهدیدهای طبیعی و انسانی آن را برطرف کنیم.

به گزارش ایسنا، آثار تاریخی شهر نیاسر در بیست کیلومتری غرب کاشان شامل آتشکده، چارتاقی، چشمه اسکندریه و طبیعت آن همواره پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: