• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-3992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

افزایش حس تعلق و بازخوانی مجدد اصفهان هدف جایزه جمالزاده

دبیر اجرایی جایزه ملی جمالزاده گفت: هدف از این جایزه این است که نویسندگان اصفهانی یک بار دیگر اصفهان را مورد بازخوانی و توجه قرار دهند تا حس تعلق خاطر مضاعف ایجاد شود و خوانش مجددی از اصفهان به وجود آید.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، رضا روحانی امروز (چهارشنبه) در نشست خبری اولین جایزه ملی جمالزاده، اظهار کرد: در نظر داریم که برای هنر و این دیار رویدادهای محوری ایجاد کنیم تا کنش‌گران و عوامل اصلی را دور این محورها داشته باشیم. به همین دلیل 12 آذر ماه، سی و هفتمین جشنواره سالیانه موسیقی را ایجاد کردیم و در حوزه سینما قرار بر این شده است تا نمایشگاه سینمای اصفهان را در اوایل اسفند برگزار کنیم.

وی افزود: در حوزه ادبیات نیز به دنبال رویدادمحوری هستیم و با اتفاقاتی که برای جایزه ادبی اصفهان رخ داده بود تصمیم گرفتیم برای داستان اصفهان رویدادی تعریف کنیم.

دبیر اجرایی جایزه ملی جمالزاده ادامه داد: انسان تنها موجودی است که داستان تعریف کردن را می‌داند و داستان‌نویسی را می‌آموزد، این موضوع وجه تمایز انسان به عنوان اشرف مخلوقات است.

روحانی با بیان اینکه به دنبال یک رویداد محوری بودیم و یکی از اهداف اصلی این جایزه تقویت حس مشارکت اجتماعی و تعلق شهری و ... است، تصریح کرد: تصمیم گرفتیم اصفهان را موضوع یک جشنواره ادبی داستانی در نظر بگیریم، در این جایزه اصفهان را با سلسله داستان هایی که داستان نویسان می نویسند برجسته خواهیم کرد، این جایزه حول دو محور اصلی "اصفهان" و فرعی "آزاد" است که بخش اصفهان باید نوشته‌ها کاملا بر اساس آنچه در اصفهان می‌گذرد یا گذشته، باشد.

وی در خصوص چرایی انتخاب نام جمالزاده برای این جایزه گفت: این جشنواره بر روی محور شخصیت جمالزاده نیست، بلکه قسمت اصلی بر موضوع اصفهان تمرکز کرده است و به واسطه اینکه یکی از سرمایه های فرهنگی ادبی اصفهان جمالزاده است و او پایه گذار داستان کوتاه بوده از این سرمایه استفاده کرده‌ایم.

دبیر اجرایی جایزه ملی جمالزاده تاکید کرد: هدف این است که نویسندگان اصفهانی یکبار دیگر اصفهان را مورد بازخوانی و توجه قرار دهند تا هم حس تعلق خاطر مضاعف ایجاد شود و هم خوانش مجددی از اصفهان به وجود بیاید. زمانی که این مجموعه داستان ها به دست مردم غیر اصفهانی و غیر ایرانی می‌رسد برای آنها این احساس را ایجاد کند که اصفهان را ببینند و گردشگری ادبی را تقویت کنند. 

روحانی ادامه داد: اعضای شورای سیاست‌گذاری این جایزه 9 نفر هستند که چهار نفر از مدیران شهری و پنج نفر از داستان نویسان هستند. مدیریت شهری به دنبال تسهیل گری و نه تصدی گری است و به همین دلیل مشارکت مجموعه های مردم نهاد را در این جایزه تقویت خواهیم کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: سعی خواهیم کرد که نقش شهرداری را در این جایزه کاهش و نقش بخش خصوصی را افزایش دهیم این یکی از اهداف جایزه است .

همچنین الهه رضایی - قائم مقام دبیر ادبی جایزه جمالزاده با اشاره به اینکه زندگی نگاره ها اصفهان را به دنیا معرفی خواهد کرد و با این موضوع نام اصفهان را پیش خواهم برد، گفت: زندگی نگاره ها یکی از بخش های مهم این جایزه است، ناداستان یک تجربه زیستی ناظر بر شهر است. این مهم به خاطر جایزه تهران به خوبی رقم خورده است و باید در اصفهان هم قدمی در این خصوص برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: مهلت ارسال آثار تا ۲۰ آذر سال جاری ادامه خواهد داشت و تا کنون۴۲۰ اثر ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، علی خدایی، اخلاقی، هرندی زاده، زهتاب و دانشگر پنج عضو نویسنده بخش سیاست‌گذاری جایزه جمالزاده هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: