• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 979-8595-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مهمترین دغدغه دانشجویان سردر گمی از آینده است

یک استاد دانشگاه کاشان گفت: برای تقویت بنیه علمی و تخصصی کشور باید برای دانشجو هزینه شود تا کشور از لحاظ علمی و اجتماعی برای سال های سال بیمه شود.

حمید قربانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در آران و بیدگل، شامگاه پنج شنبه در همایش "دانشجو و چالش های پیش رو" اظهار کرد: آینده هر کشوری در سایه فرهنگیان و دانشجویان خلاق و متعهد رشد و توسعه می‌یابد و هزینه برای دانشجو نوعی سرمایه گذاری بلند مدت برای آینده هر جامعه مترقی به حساب می‌آید.

وی افزود: دانشجو با ایجاد نشاط در خود و جامعه می تواند به اجتماع در رسیدن به اهداف عالیه کمک کند و جامعه پویا جامعه ای است که در آن افراد باسواد به عنوان کارگردانان صحنه های مهم مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به صورت ویژه فعالیت می کنند و دانشجو باید با یک رابطه دوسویه استاد و شاگرد به تجزیه و تحلیل جامعه بپردازد و بتواند به جامعه خط دهد.

این استاد آمار دانشگاه کاشان از نشاط به عنوان یک سرفصل مهم برای نمود بیشتر نقش دانشجو در اجتماع نام برد و گفت: سرخوردگی و نگرانی سم مهلکی برای ادامه کار یک دانشجو در اجتماع است و اگر حکومت‌ها بتوانند نسل جوان و به خصوص دانشجو را حمایت کنند توانسته‌اند پایه‌های اجتماع را بیمه کنند و در آینده در تمام مسائل، مشکلات و بحران های احتمالی از این افراد تحصیل کرده و با دانش در حوزه های مختلف استفاده و جامعه را به آرامش سوق دهند.

قربانی اضافه کرد: مهمترین دغدغه دانشجویان سردر گمی از آینده و مبهم بودن جایگاه علم در کشور است و امید به آینده در نسل فعلی دانشجوی کشور کم رنگ شده و فقط دنبال گذر از دوران دانشگاه، کسب مدرک دانشگاهی و سپس ورود به بازار کار  است.

وی تصریح کرد: تفاوت عمده بین دانشجویان نسل انقلاب و قبل از انقلاب، نشاط و پرسشگری بیشتر بود که دانشجو در گذشته با توجه به منابع علمی محدود جستجوگر خوبی بود و مدام دنبال رشد بود، ولی در نسل فعلی دانشجویان این مورد خیلی کم رنگ شده در حالی که با پیشرفت علم و تکنولوژی دانشجو باید مدام خود را به روز کند و از پیشرفت ها عقب نماند. کمتر شاهد این حرکت هستیم و دانشجو با افراط زمان خود را در فضاهای مجازی و اغلب بی ثمر از دست می دهد.

وی به نقش مسئولان در راه رشد علم و دانش اشاره کرد و گفت: سیاست زدگی آفت دانشگاه است، دانشگاه جای علم آموزی و پرورش روح و جسم و تا حدودی آشنایی با مباحث سیاسی بوده، اما نباید همه وقت یک مسئول و دانشجو در این راه صرف شود و در هر حوزه ای باید دانشجو و استاد و مسئولان فرهنگی و دانشگاهی کشور در حد نیاز و اعتدال وارد شوند و از افراط در هر کاری پرهیز کنند وگرنه از رسالت اصلی خود دور خواهند شد‌.

وی تصریح کرد: دانشجو باید رابطه خود را با استاد بیشتر کرده و در تمام زمینه ها از اساتید دانشگاهی استفاده کند و به دنبال راه حل باشد و با اعتماد به استاد مسائل جامعه را موشکافی و راه حل منطقی و علمی ارائه کند. دانشگاه هم با حمایت دانشجو و تامین امکانات رفاهی دغدغه دانشجو را رفع نماید تا با فراغ بال به کسب علم بپردازد و راحت تر بتواند مسائل را تجزیه و تحلیل کند. 

کدخبرنگار:13094


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: