• جمعه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 979-8695-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رخوت و بی انگیزگی علمی-اجتماعی چالش امروز دانشجویان

دبیر کانون گفتمان دانشگاه کاشان گفت: مهمترین وظیفه دانشجو کسب علم و توجه به درس در رشته های مورد علاقه دانشجو برای کمک به توسعه جامعه است.

مصطفی طالاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در آران و بیدگل، در خصوص روز دانشجو اظهار کرد: باید بازنگری خاصی در شیوه نظام علمی و آموزشی کشور صورت گیرد تا مشخص شود مشکل جامعه دانشجویی در مواجهه با علم چیست؟

وی افزود: کاربردی تر کردن علوم دانشگاهی یکی از وظایف سنگین و مهم وزارت علوم و مسئولان آموزشی کشور است تا کمک کنند دروس کاربردی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و شاهد شکوفایی بیشتر علم و صنعت در کنار هم باشیم.

وی به کسب علم و دانش به عنوان وظیفه اصلی دانشجویان اشاره کرد و گفت: نباید فعالیت سیاسی و اجتماعی به اصل نقش دانشجو بدل شود و کسب علم را به حاشیه ببرد، دانشجو باید مکلف باشد که در کسب علم تمام تلاش خود را به کار ببندد چون از بیت المال استفاده می کند و وظیفه ای بس سنگین در قبال اجتماع متوجه اوست.

دبیر کانون گفتمان کاشان ادامه داد: دانشجو باید با مطالبه گری به مسئولیت اجتماعی خود عمل کند و همچون اول انقلاب که دانشجویان پیرو خط امام حرکتی نو و تاریخی کردند و لانه جاسوسی را تسخیر کردند باید نترسد و سخنگوی مردم در مسائل مختلف باشد و بتواند از حقوق ملت در برابر مسئولان دفاع کند و نقش خط دهی و رهبری اجتماعی و علمی خود را روز به روز بیشتر و پر رنگ تر کند.

وی به نقش فعلی دانشگاه و دانشجو در مسائل جامعه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در حوزه اقتصاد با چالش روبرو هستیم و باید اهل فن و علم اقتصاد که دانشجویان هم جزو این افراد هستند بیشتر مورد توجه و مشورت قرار گیرند تا کشور را از آسیب احتمالی در امان نگه دارند.

وی در پاسخ به چالش فعلی دانشجویان در شرایط حاضر گفت: رخوت و بی انگیزگی علمی و اجتماعی و سرخوردگی به دلیل کم شدن امید به آینده و اشتغال ناپایدار در جامعه از مشهودترین مشکلات جامعه دانشگاهی کشور است و اینکه دانشجو فکر می کند دیده نمی شود و جایگاهی در آینده اجتماعی و سیاسی کشور برای ایفای نقش به او اختصاص داده نشده است. دانشجو سعی می کند صرفا یک درسی بخواند و مدرکی بگیرد و با کیفیت پایینی علمی وارد کارزار اقتصادی اجتماع شود.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم بازنگری در سیستم علمی و آموزشی کشور صورت گیرد و مسئولان امر از محافظه کاری دست بردارند و از علم برای سرگرمی افراد استفاده نکنند و مطمئن باشند این گونه سیستم آموزشی از رسالت اصلی خود که پرورش افراد با دانش و متخصص علمی است فاصله می گیرد و نسل های بعد قصاوت خواهند کرد که چه کسی خدمت کرد؟ چه کسی به علم و دین کشور خیانت کرد؟ چراکه  این میز و صندلی ماندنی نیست؟

کد خبرنگار: 13094


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: