• سه شنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-893-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کمک به بحران کم‌آبی/تولید آب شرب از رطوبت هوا

محققان یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید آب شرب از رطوبت هوا شدند. 

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: دستگاه "تولید آب شرب از رطوبت هوا" محصول جدید این شرکت است که با استفاده از تکنولوژی سیستم تبرید و با روش جذبی و غیرجذبی قادر به تولید آب شرب در هر دما و شرایط جوی و با حداقل مصرف انرژی است.

حمیدرضا عزیزیان با بیان اینکه این دستگاه برقی است و با حداقل مصرف برق و انرژی کم، می‌تواند آب را از رطوبت هوا تولید کند، خاطرنشان کرد: نسبت مصرف انرژی دستگاه برای تبدیل هوا به آب بسیار پایین است.

وی با اشاره به عملکرد این دستگاه، گفت: اساس کار دستگاه مبتنی بر دریافت هوای اطراف و تبدیل رطوبت به آب است که پس از فیلتراسیون در دستگاه آب شرب و بخشی آب کشاورزی تولید می‌کند.

عزیزیان با بیان اینکه این دستگاه از رطوبت هوا برای تولید آب استفاده می‌کند، تصریح کرد: بیشترین میزان آب موجود در دنیا در اتمسفر است و در هر آب و هوایی حتی بیابان‌های خشک نیز رطوبت وجود دارد، بنابراین این دستگاه در هر شرایط جوی قابل استفاده است.

مدیرعامل شرکت کیان پارسی پاسارگاد، افزود: مناطق مرطوب جنوبی کشور بهترین مناطقی به شمار می‌روند که می‌توانند از این دستگاه برای تولید آب استفاده کنند، زیرا رطوبت و دمای هوا در این مناطق بالا است.

عزیزیان درخصوص مزایای این دستگاه، گفت: بزرگترین نقطه قوت دستگاه این است که دوستدار محیط زیست است و هیچ گونه آلودگی یا مواد زائدی از جمله سدیم و ید تولید نمی‌کند. علاوه بر اینکه این دستگاه به آب ورودی نیاز ندارد و می‌توان بدون خط لوله با کمک این دستگاه آب شرب تولید کرد.

وی با بیان اینکه این دستگاه برای نخستین بار در کشور تولید شده است، گفت: نمونه مشابه این دستگاه در دنیا وجود دارد، اما این دستگاه با حداقل انرژی می‌تواند حداکثر آب را تولید کند. علاوه بر این قیمت دستگاه تا یک پنجم نسبت به نمونه خارجی کمتر است.

مدیرعامل شرکت کیان پارسی پاسارگاد تصریح کرد: دستگاه تولید آب از رطوبت هوا توان تولید آب در مقیاس‌های مختلف ۵۰، ۱۵۰، ۲۵۰ تا ۱۰ هزار لیتری در شبانه روز را دارد.

وی ادامه داد: این دستگاه می‌تواند در هر مکانی قرار بگیرد و با دریافت ۹۰۰ مترمکعب هوا، آب شرب تولید کند.

عزیزیان خاطرنشان کرد: اغلب سازمان‌ها و مناطق محروم می‌توانند از این دستگاه بهره ببرند، اما در نهایت حتی ساختمان‌های مسکونی و روستاهایی که دسترسی به آنها سخت است، نیز می‌توانند مخاطبان این دستگاه باشند.

به گزارش ایسنا، دستگاه "تولید آب از رطوبت هوا" محصول شرکت دانش بنیان کیان پارسی پاسارگاد مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان از جمله طرح‌های رونمایی شده در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار است.

 کدخبرنگار: 13037

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: