• سه شنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9710-1592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی:

طرح کودک همسری رد نشده فقط رای نیاورده است

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح کودک همسری گفت:طرح کودک همسری در کمیسیون رای نیاورد، اما رد نشد، بلکه رییس کمیسیون دستور دادند که کارگروهی بر روی این طرح فعال شود و به تحقیق، تفحص و مطالعه بپردازد تا طرح بهتری ارائه شود. 

ژژریک آبرامیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، اظهار کرد: به این دلیل می‌گویم طرح رد نشد که به یک کارگروه ارجاع شده و قرار است پس از بررسی‌های مجدد مطرح شود، از نظر من طرح فقط رای نیاورده است.

وی با بیان اینکه به طرح مذکور دو نگاه وجود دارد، ادامه داد: نگاه اول نگاه کنوانسیونی است کنوانسیون‌هایی که استاندارد خاص دارند و در آنها تعریف از طفل بلوغ و ازدواج کاملا مشخص است و دارای دکترین و برداشت‌های خاصی است.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: طبق قانون اساسی قوانین باید با شریعت اسلام منطبق باشد و مجلس نمی‌تواند خارج از آن عمل کند. در کنوانسیون‌ها انسان بالغ 18 سال تمام دارد و دیگر جوامع حتی زیر این سن فعالیت‌های جنسی نیز انجام می‌شود که خارج از عرف و شرع است و پس از آن در سن 18 سالگی می‌توانند به انتخاب شریک خود مبادرت کنند.

آبرامیان تصریح کرد: در ایران نگاه کلی به ازدواج تشکیل واحد خانواده است وقتی از این بُعد نگاه می کنیم در ایران که دارای یک فرهنگ غنی و ریشه داری است این نگاه پاسخگو نیست.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه گاهی در لفافه ازدواج، فروختن دخترکان اتفاق می‌افتد هرچند که در این اتفاق نیز بهترین تصمیم ازدواج است تا بتوان از این طریق از حقوق آنها دفاع کرد.

آبرامیان تاکید کرد: کمبودها و معضلات موجود چه با طرح و چه بدون طرح توسط کارشناسان مطرح می‌شوند، اما راه حل آن نگاه کنوانسیونی نیست اینکه عدد را از 14 به 15 تغییر دهیم نیز معضلی را حل نمی‌کند. 

وی به نگاه دوم به طرح کودک همسری اشاره کرد و گفت: نگاه دوم باید بر اساس شریعت و فقه باشد. این طرح نیازمند مطالعه عمیق‌تر و براساس موازین شرعی و قانونی تبیین و تعیین شود. 

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قرار است کارگروهی روی این موضوع کار کند و پس از رفع ابهامات و ضعف‌ها یک مصوبه جدید، تقدیم صحن علنی مجلس می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: