• پنجشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9710-5195-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فرماندار کاشان:

نمایشگاه کتاب کاشان در تقویم نمایشگاهی کشور قرار گیرد

فرماندار کاشان گفت: انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاه کتاب کاشان را به صورت سالانه در تقویم نمایشگاه های کتاب قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، علی اکبر مرتضایی شامگاه گذشته (چهارشنبه) در آیین گشایش سومین نمایشگاه کتاب کاشان، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب کاشان، یک رخداد فرهنگی در این منطقه فرهنگی است که موجب پویایی و شادابی شهروندان می شود و انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری نمایشگاه کتاب کاشان را به صورت سالانه در تقویم نمایشگاه های کتاب قرار دهد.

وی افزود: عظمت منطقه فرهنگی کاشان در حوزه های تاریخی، فرهنگی و هنری به خصوص در هزاره اخیر به اندازه ای است که تاکنون در برخی از بخش‌ها به آن توجه نشده است.

وی تصریح کرد: زادگاه صدها فقیه، عالم و دانشمند برجسته در طول تاریخ، منطقه فرهنگی کاشان را مهد پرورش و تربیت اندیشمندان بزرگ ایران و اسلام کرده است به طوری که بیش از سه هزار نسخه خطی از کاشانی ها در کتابخانه ها و مراکز اسنادی کشور موجود است که مراکز علمی، پژوهشی و همچنین محققان کاشانی باید به احیا این آثار توجه کنند.

وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی، یک انقلاب فرهنگی بود که فرهنگ، ستون و خیمه آن است و بدون شک کتاب زیربنا و اساس آن است.

وی با مقایسه حوزه کتاب و کتابخوانی کشور از نظر کمی و کیفی با دوران پیش از پیروزی انقلاب، گفت: افتتاح هفته کتاب جمهوری اسلامی در کاشان، تشکیل بیش از صد صبحگاه کتاب در مدارس کاشان، رونمایی و جشن امضا کتاب با حضور نویسندگان، افتتاح گذر فرهنگ و هنر و جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان و افتتاح سومین نمایشگاه کتاب استانی نشان از شایستگی مردم کاشان در عنوان پایتخت کتاب کشور است.

ضرورت تشکیل بنیاد کتاب و کتابخوانی

در ادامه این مراسم عضو کمیسیون تحقیقات و آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه ای که سرانه کتاب آن بالا باشد سرانه خشونت و رفتارهای ناشایست آن پایین و جامعه‌ای بالنده است.

سیدجواد ساداتی نژاد، اظهار کرد: باید بر افزایش سرانه مطالعه کتاب و کتابخوانی و افزودن کتاب در سبد خانوار برای پرورش و تربیت فرزندان آگاه، منتقد، خودباور، کارآفرین و خلاق سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه باید اصالت فرهنگ و تمدن منطقه فرهنگی کاشان را برای نسل جوان به ویژه در مدارس  تبیین کرد، تاکید کرد: سرمایه‌گذاری برای تربیت نسل مولد آینده، سرمایه‌گذاری در حفظ و استمرار فرهنگ است و می توان با تشکیل بنیاد کتاب و کتابخوانی و جلب حمایت مردم، خدمات خوبی در این حوزه ارائه داد.

به گزارش ایسنا، سومین نمایشگاه کتاب کاشان به عنوان سیصد و هفتادمین نمایشگاه سراسری کشور است،  از 5 تا ۱۱ دی ماه جاری در مصلای بزرگ این شهرستان برپا است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: