• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9710-4592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:

طرح کودک همسری دارای سه بعد است

دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص کودک همسری، گفت: آنچه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح می کند مربوط به بعد قانونی طرح کودک همسری است و ایراد این کمیسیون به کودک همسری مربوط به جامعیت این قانون و ضمانت های اجرایی آن بوده که قابل حل است.

ناهید تاج الدین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: در قضیه کودک همسری سه گانه عرف، شرع و قانون وجود دارد و هر یک از این سه نظر متفاوتی دارند  ، عرف به ما می گوید میانگین سن ازدواج دختران 22 سال و هشت ماه است چون بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران و برابر  مشاهدات پیمایش  سال ۱۳۹۵، میانگین سن ازدواج نسبت به چهل سال پیش، سه سال و ۳ ماه افزایش یافته است.طبق این آمار میانگین سن مردان در اولین ازدواج، ۲۷ سالگی و در زنان نزدیک  ۲۳ سالگی است ، بنابراین همانطور که می بینیم حداقل سن ازدواج برای دختران به طور میانگین در جامعه همان 23 سال است .

وی افزود: در حالی که قانون بر 13 سال به عنوان حداقل سن ازدواج انگشت تاکید گذاشته و اصلاحیه‌ای که در نظر گرفته شده است 15 سال است و شرع نیز دلایل خود را دارد. 

این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین اولین کار ما این بود که در فراکسیون زنان در  این مورد یک گفتمانی راه بیاندازیم و میان این سه گانه گفت وگو صورت گیرد و دیدارها با مراجع عظام و صاحب نظران در همین راستا صورت گرفت و تا حدودی توانستیم دو قطب از این سه قطب یعنی عرف و شرع را همپوشانی کنیم و آنها را متقاعد نماییم .

تاج الدین تصریح کرد: آنچه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح می کند مربوط به قطب سوم یعنی قانون است و ایراد این کمیسیون به کودک همسری مربوط به جامعیت این قانون و ضمانت های اجرایی آن  است که قابل حل است.

وی اضافه کرد: مهر ماه سال جاری در جلسه علنی مجلس ما با فوریت این طرح یعنی  اصلاح قانون ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی موافقت کردیم، اما روند تقنین این طرح، در نهایت توسط کمیسیون حقوقی و قضایی به دلیل جامع و کامل نبودن تا مطالعات دیگر متوقف شد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در نهایت فکر می‌کنم  باید هر چه سریعتر برای این پدیده یعنی کودک همسری اقدامی انجام داد و جلوی آن را گرفت چون در بسیاری از موارد این ازدواج ها به جدایی ، طلاق عاطفی و افسردگی منجر می شود ضمن آنکه تبعات فیزیولوژیکی آن نیز  برای دختران کم نیست .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: