• سه شنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-4991-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

طیبی عنوان کرد:

کاهش سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی اصفهان

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان گفت: رتبه نخست تولید ناخالص ملی با سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری و خدمات حاصل می‌شود.

کمیل طیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در خصوص تولید ناخالص داخلی، اظهار کرد: تولید ناخالص ملی مجموعه‌ای از ارزش‌افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی شامل صنعت، کشاورزی و خدمات است. 

وی با بیان اینکه اصفهان، استانی صنعتی است، افزود: اصفهان دومین استان از لحاظ صنعت شناخته می‌شود، همچنین ارزش تولیدات این صنایع بالا بوده و نقش مؤثری در تولید ناخالص داخلی دارد.

این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه صنایعی همچون فولاد، پتروشیمی و صنایع کوچک و متوسط تولید ناخالص داخلی استان را تشکیل می‌دهند، ادامه داد: سهم بخش کشاورزی غرب استان، به دلیل خشکسالی طی چند سال گذشته در تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است. 

طیبی با بیان اینکه اصفهان در مرکز کشور و چهارراه مواصلاتی دیگر استان‌ها قرار دارد، تصریح کرد: بخش خدمات همچون بازرگانی داخلی و حمل‌ونقل در اقتصاد استان بااهمیت است. استان اصفهان می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بخش خدمات و گردشگری، رتبه نخست این بخش در تولید ناخالص داخلی را کسب کند. 

وی با بیان اینکه در صورت بهبود زیرساخت‌ها در استان اصفهان با توجه به شرایط اقلیمی، طبیعی و تاریخی می‌تواند ارزش‌افزوده قابل‌توجهی در تولید ناخالص داخلی کسب کند، تصریح کرد: ایجاد هتل‌های قابل‌رقابت، تأمین نیروی انسانی، بازاریابی و اطلاع‌رسانی مناسب، حمل‌ونقل باکیفیت، بهبود محورهای مواصلاتی، موجب رونق بخشی خدمات و گردشگری می‌شود. 

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه توسعه روابط بین‌المللی در سطح کلان در افزایش میزان تولید ناخالص داخلی تاثیرگذار است، افزود: بحث خواهرخواندگی اصفهان با ۱۴ شهر دنیا، پتانسیل خوبی برای گردشگری و سرمایه‌گذاری است، بنابراین استان اصفهان با فعال‌سازی تفاهم‌نامه همکاری اقتصادی و گردشگری با شهرهای خواهرخوانده می‌تواند از توان بالا و بالقوه استان در سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی بهره‌مند شود.

طیبی با بیان اینکه تحریم‌ها در بخش اقتصاد بین‌الملل مانع صدور بیشتر نفت، محدودیت واردات و مشکلات بازار و رشد اقتصادی منفی می‌شود، تاکید کرد: تحریم‌ها و محدودتر شدن ظرفیت‌های تجاری موجب رشد منفی اقتصاد ایران در سال‌های آینده می‌شود، درنتیجه به طور مستقیم و غیرمستقیم بر تولید ناخالص داخلی اثر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه استارتاپ ها و محصولات دانش‌بنیان به علت نوآوری و خلاقیت دارای ارزش‌افزوده بالایی هستند، خاطرنشان کرد: استارتاپ ها در صورت کسب بازار مناسب و انبوه متقاضی حتی در بازار داخلی می‌توانند سهم بسزایی در رشد تولید ناخالص داخلی به دست آورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: