• پنجشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9710-17595-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان:

امیرکبیر شخصیت بزرگ و مهم در بزنگاه تاریخ ویژه ایران است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: امیرکبیر شخصیت بزرگ و مهم در بزنگاه تاریخ ویژه ایران است بنابراین مطالعه تاریخ ضرورتی است که به ما کمک خواهد کرد تا موانع توسعه یافتگی را جست و جو کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، فریدون الهیاری در آیین روز ملی توسعه در باغ فین کاشان اظهار کرد: امیرکبیر آخرین شخصیت دیوان‌سالاران ایران است که در تاریخ ایران جایگاه ویژه ای داشته‌اند که در دوران ناکارآمدی سیاسی قاجار بروز کردند.
 
وی افزود: باید تاریخ ایران را با نگاهی متفاوت بازخوانی کنیم تاضرورت جست و جوی توسعه نیافتگی کشور را پس از آن زمان مشخص می کند.

وی تصریح کرد: نوسازی و اصلاحات در ایران با اصلاحات نظامی آغاز شد و غرش توپخانه روس فهماند که از دنیا عقب مانده ایم و  توانایی ایستادگی در برابر توسعه یافتگی و فناوری را نداریم.

وی در مورد واکنش‌ها درباره توسعه گفت: گروهی مخالفت با توسعه را به بهانه لطمه وارد شدن به دین در پیش گرفتند، گروهی تسلیم الگوهای غرب و توسعه شدند، اما برخی مانند امیرکبیر با این اندیشه که با وجود هویت ایرانی و اسلامی می توانیم دستاوردهای غرب را هم استفاده کنیم پیش رفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: امیرکبیر با آگاهی از آماده سازی بستر اجتماعی در راه توسعه گام برداشت و راه اندازی دارالفنون از جمله این بسترسازی بود.

الهیاری افزود: برای شناساندن شخصیت‌ها کم توجهی مانده ایم . امیرکبیر جهان و ایران را می شناخت و این آگاهی دلیل دید و اندیشه توسعه یافتگی وی بود. ما نیز با مطالعه تاریخ و شناخت این شخصیت‌های برجسته می توانیم در راه توسعه گام برداریم.

به گزارش ایسنا، آیین روز ملی توسعه همزمان با سالروز شهادت امیرکبیر با حضور پژوهشگران توسعه از دانشگاههای تهران، اصفهان وکاشان در باغ فین کاشان برگزار شد. رونمایی لوح و تمبر یادبود روز ملی توسعه و گرامیداشت یاد زنده یاد حسین عظیمی به عنوان شخصیت توسعه سال از جمله برنامه های این آیین بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: