• یکشنبه ۱۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

زورخانه علی قلی آقا پذیرای مهمانان نوروزی+فیلم

در این ایام باستانی و بهاری زورخانه علی قلی آقا  در اصفهان برای عموم آزاد گردیده تا  عهد نو شدن  و راه و روشی پهلوانانه همراه با تواضع و دوری از کبر را به مسافران نوروزی خود عیدی دهد. مسافران  برروی سکوها  منتظر  نشسته اند. زنگ به صدا در می آید .

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، از همان بدو ورود تواضع خود را به نمایش می گذارند، بدن پهلوانانه خود را جمع می کنند تا از در باریک زورخانه رد بشوند. وارد گود می شوند و بر آن  بوسه می زنند با ذکر صلوات و "یا علی" از بزرگان کسب رخصت می کنند. بعد از چند دوری که زدند "تخته شنا"  را بر می دارند تا نرمش را شروع کنند مرشد بر طبل می کوبد و با ریتم مشخص خود حرکات را آهنگین می کنند. بعد از نرمش میاندار با "میل" نمایشی  اجرا می کند و تمرکز و قدرت پهلوانه  به تصویر کشیده می شود . صدای تشویق ،جیغ و سوت  تماشاگران، زورخانه  را پر کرده  و اجازه شنیدن ضرب آهنگین مرشد را از میاندار سلب می کند.

بعد از آن تک تک با کسب رخصت به وسط گود می آیند. یک پای خود را محور و دیگری را بر حول آن به چرخش می آورد و شروع  به چرخیدن می کند .حال این جا صلابت و استواری پهلوانانه به نمایش گذاشته می شد و در آخر کباده های خود را بر می دارند مرشد شروع به شمارش می کند یکی یا دوتا و... این جا برای مبارزه با اهریمن وجودشان عهد می بندند.

پهلوانان هر چند با حرکاتی نمایشی ولی  پر محتوی مهمانان خود را در آغار سال نو به مشورت و کسب اجازه از بزرگان و صاحب نظران  دعوت می کنند.

خبرنگار-مینا نصری

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: