• چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-5493-5
  • خبرنگار : 13037
  • منبع خبر : ----

محققان:

روزه عامل خواب آلودگی روزانه نیست

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که روزه گرفتن در ماه رمضان عامل خواب آلودگی روزانه نیست و عملکرد شناختی را تغییر نمی‌دهد.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان و به نقل از "گوگل اسکالر" گروهی از محققان دانشگاهی در ریاض عربستان در مقاله‌ای به " بررسی روزه داری در ماه رمضان و تاثیر آن بر خواب، خواب آلودگی، عملکرد شناختی و ریتم روزانه خواب" پرداختند.

این پژوهش نشان می‌دهد که روزه می‌تواند بر عملکرد شناختی، خواب و الگوهای بیداری تأثیر بگذارد. با این حال، به علت ویژگی‌های منحصر به فرد آن، اثرات روزه را نمی‌توان در روزهای ماه رمضان تعمیم داد، بلکه عوامل محیطی در این میان تاثیرگذار است.

علاقه به مطالعه تأثیرات روزه داری در ماه رمضان بر الگوهای خواب، خواب آلودگی روزانه، عملکرد شناختی، معماری خواب و ریتم روزانه خواب افزایش یافته است. 

در این بررسی، در مورد ماهیت ماه رمضان از یافته‌های تحقیقاتی موجود در این حوزه انتقاد می‌شود. مطابق با این پژوهش، برنامه خواب و بیداری، مدت زمان خواب، قرار گرفتن در معرض نور و انرژی کنترل شد و ثابت شد که این عوامل همه در میزان خواب آلودگی به دلیل نخوردن تاثیرگذار است.

در محیط‌های غیر محدود که تغییرات شیوه زندگی کنترل نمی شود، مطالعات تاخیر ناگهانی و قابل توجهی در زمان خواب و بیداری نشان داده اند.

نتایج این پژوهش ثابت می‌کند، روزه در ماه رمضان عامل خواب آلودگی روزانه نیست و عملکرد شناختی را تغییر نمی‌دهد. پیش از این محققانی در خصوص اثر خواب آلودگی به دلیل روزه داری هشدار داده بودند؛ با این حال نتایج این پژوهش، این حقیقت را پشتیبانی نمی‌کند. 

علاوه بر این، مطالعات نشان داد که اثر روزه بر ریتم خواب شبانه روزی تاثیری ندارد. با این حال، در محیط‌هایی که تغییرات شیوه زندگی کنترل نمی‌شود، مطالعات تاخیر ناگهانی و قابل توجهی در زمان خواب و بیداری نشان داده‌اند. 

این پژوهش نتیجه می‌گیرد مطالعاتی که عوامل محیطی و برنامه خواب و بیداری کنترل می‌کنند، هیچ اختلالی در خصوص روند خواب گزارش نمی‌کند. با این وجود، مطالعات متعدد به طور مداوم گزارش می‌دهند که تغییرات اصلی در روند خواب در هنگام روزه، کاهش نسبت بخشی از خواب REM (زمان عمده خواب دیدن) است.

به گزارش ایسنا، این مقاله در مجله "Sleep and Breathing" به چاپ رسیده است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: