• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-3490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ریتالین و شب امتحانات

یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: مصرف قرص ریتالین  برای فردی که بیش فعالی و کمبود توجه دارند حیاتی و مؤثر  است و حتی در فصل امتحانات ممکن است تعداد مصرفش بالا رود و پزشک ممکن است مقدار دارو را زیاد کند و فردی که این بیماری ها را ندارد از این دارو سودی نمی‌برد.

افسانه کرباسی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، در خصوص افزایش مصرف قرص ریتالین در فصل امتحانات، اظهار کرد: این دارو به آسانی تجویز و با مهر هر پزشکی نیز ارائه نمی‌شود و تنها فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان می‌تواند این دارو را تجویز کند.

وی با بیان اینکه یک الی دو داروخانه در سطح شهر این دارو را در اختیار دارند، افزود: بدین معنا که بسیار برمصرف این دارو کنترل وجود دارد و این دارو برای کسی که  بیش فعالی داشته باشد به تمرکز او در درس‌ها کمک می‌کند.

این عضو هیئت علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: تجویز این دارو برای فردی که بیش فعالی و مشکلی در  تمرکز ندارد و طبق نظر روان پزشک، بیش فعالی و کمبود توجه را نداشته باشد اصلاً کابردی ندارد که در فصل امتحانات مصرف کند و قطعاً این دارو تنها برای افراد بیش فعال موثر است.

کرباسی ادامه داد: ریتالین از آن دست داروهایی است که با نظارت و کنترل شدید تجویز می‌شود و هر فردی نمی‌تواند آن را در اختیار داشته باشد. چراکه تعداد مصرف این قرص مشخص و حتی ساعت مصرف آن در طول روز نیز معین است.

وی اظهار کرد: مصرف بی دلیل و بدون تجویز پزشک قرص ریتالین موجب بی‌قراری و پرخاشگری شدید می‌شود و اگر دوزهای مصرفی کنترل نشده باشد عوارض جسمی و روانی برای افراد ایجاد می‌کند.
 
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان اینکه فردی که چشمانش ضعیف نیست نباید عینک بزند اما اگر کسی ضعیف است قطعاً باید عینک بزند، خاطرنشان کرد: مصرف قرص نیز دقیقا از همین نسبت پیروی می‌کند.

کدخبرنگار: 13025 
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: