• یکشنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 983-12295-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

شناسایی ۲۶۸ حلقه چاه غیرمجاز در اردستان

رئیس اداره آب منطقه‌ای اردستان گفت: تعداد ۲۶۸ حلقه چاه غیرمجاز در اردستان شناسایی شده است که از این تعداد ۱۱۰ حلقه غیرفعال است و تعداد ۱۲۷ حلقه فعال و ۳۱ حلقه تاکنون پر شدند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در اردستان، فریدون دری صبح امروز(یکشنبه) در نشست خبری اظهار کرد: یکی از وظایف اصلی اداره آب منطقه‌ای شناسایی چاه‌های غیرمجاز است که بیشتر در ارتفاعات و ویلاها هستند، این چاه‌ها بیشتر در موارد مصارف شرب و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: تاکنون تعداد ۲۶۸ حلقه چاه غیرمجاز در اردستان شناسایی شده است که از این تعداد ۱۱۰ حلقه غیرفعال است و تعداد ۱۲۷ حلقه فعال و ۳۱ حلقه تاکنون پر شدند. همچنین از تعداد چاه‌های فعال حدود ۲۱ حلقه چاه از مصرف، کشاورزی است و در اولویت برخورد هستند.

رئیس اداره آب منطقه‌ای اردستان با بیان اینکه سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب توسط چاه‌های کشاورزی و ۱۵ میلیون متر مکعب توسط دیگر بخش‌ها از منابع زیر زمینی برداشت می‌شود، گفت: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته سالانه ۶۵ سانتیمتر سطح آب زیر زمینی در شهرستان پائین می‌رفت و با توجه به بارندگی‌های خوبی که انجام شد نرخ افت سطح آب ۳۰ سانتی‌متر شده است.

دری با اشاره به تأثیر بارندگی‌ها نسبت به افزایش آبدهی چاه‌ها و قنوات شهرستان، گفت: برای اینکه تأثیر واقعی بارش را مشاهده کنیم حداقل تا آبان ماه سال آینده زمان نیاز است ولی بسیاری از رودخانه‌ها و چشمه‌ها بعد از حدود ۲۰ سال فعال شدند.

وی با بیان اینکه در مناطق دشت اردستان و مخصوصاً قسمت‌هایی مانند مهاباد و موغار از قدیم شاهد فرونشست زمین بوده‌ایم، گفت: به دلیل حساسیت‌هایی که بود به تازگی مطالعات و تصویربرداری در این خصوص انجام نشده است ولی اگر مواردی هم وجود داشته باشد کشاورزان آن را با شخم زدن پُر می‌کنند.

رئیس اداره آب منطقه‌ای اردستان با بیان اینکه سال گذشته مبلغ ۶۵۰میلیون اعتبارات تملک دارایی برای این اداره تخصیص شده است، افزود: حدود ۵۰درصد این مبلغ تحقق پیدا کرده است که عمداً برای مطالعات حریم بستر شش مسیر که برآورد تصرف و تجاوز در آن‌ها انجام می‌شود هزینه شده است.

دری با بیان اینکه شهرستان اردستان یک منطقه مستعد سیل است، گفت: تعداد زیادی از خانه‌های آبادی‌های اردستان در مسیر سیل و رودخانه قرار دارد که انتظار می‌رود دهیاری‌ها در این خصوص با اداره آب منطقه‌ای همکاری کنند تا حداقل از افزایش اینگونه ساخت و سازها جلوگیری شود. همچنین استفاده از پتانسیل روستایی مانند دهیاری و معتمدان محلی می‌تواند در شناسایی چاه‌های غیرمجاز مؤثر باشد.

کد خبرنگار: ۱۳۰۹۵


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: