• دوشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-6290-5
  • خبرنگار : 13023
  • منبع خبر : ----

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان:

آنتی بیوتیک ها آب شرب را تحت تاثیر قرار نداده اند

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با تایید موضوع ورود آنتی بیوتیک و هورمون به آب رودخانه زاینده رود، گفت: در حال حاضر ورود این مواد برای آب شرب مشکلی ایجاد نکرده است، اما همه نهادهای ذی نفع باید در خصوص ورود این مواد به آب حساس بوده و برای تصفیه‌خانه‌های مجهزتر فکری کنند.

حسین صفاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، در خصوص مطرح شدن ورود آنتی بیوتیک و هورمون‌ها به آب رودخانه اظهار کرد: این موضوع نه فقط در کشور ایران که موضوع اساسی در سایر کشورها نیز است.

وی افزود: آب سطحی مزیت‌ها و آفاتی دارد، دامپروری و مرغ داری‌ها و همچنین حوضچه‌های پرورش ماهی نباید اصلا در مسیر رودخانه‌ها قرار داشته باشند و این موضوع در کارگروه سلامت استان نیز به جد تاکید شده است. 

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: روان آب‌هایی که در طول مسیر حرکت رودخانه به آن وارد می‌شوند عمدتا روان آب‌های مزارع هستند که از روستاهای بالا دست به رودخانه ریخته می‌شود که قطعا در آنها همه نوع موادی حتی شوینده وجود دارد.

صفاری تصریح کرد: مرکز بهداشت محیط استان روزانه 30 فاکتور آب را بررسی می‌کند که فاکتورهای اساسی و اصلی برای آب شرب هستند، خوشبختانه این فاکتورها تاکنون دچار مشکل نشده اند، اما این موضوع نباید موجب فراموشی ورود آنتی بیوتیک‌ها به آب شود.

وی تاکید کرد: همه نهادهای ذی ربط باید در آینده فکری به حال ورود آنتی بیوتیک به آب بکنند، شاید امروز مشکلات آنتی بیوتیکی و هورمونی آب به قدری نباشد که مشکل ایجاد کند، اما این روند در آینده باید اصلاح شود چراکه همه این واحدها باید به تصفیه خانه‌های مجهز تجهیز شوند تا دیگر شاهد ورود این مواد به آب نباشیم.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان اضافه کرد: بررسی آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی نشان می دهد که آنها از نظر شرب دچار مشکل نیستند و آب‌ها زیرزمینی نیز هنوز مشکلی ندارند، اما همه این تحقیقات به این دلیل است که در آینده با این روند حتما مشکل ایجاد خواهد شد.

صفاری در خصوص ورود فاضلاب‎‌های بیمارستان‌ها به رودخانه زاینده رود، گفت: بیمارستان‌هایی که توانایی داشتند فاضلاب خود را به فاضلاب شهری وصل کنند یا این کار را کرده‌اند یا در مرحله اجرا هستند و بیمارستان‌هایی که به واسطه داشتن مواد پرتو درمانی یا شیمیایی نیازمند تصفیه‌خانه بودند تصفیه خانه احداث کرده‌اند و اعتباربخشی برای آنها صورت پذیرفته است.

وی خاطرنشان کرد: آنتی بیوتیک از فاصلاب منازل، مرغداری‌ها و مزارع خارج می‌شود اما با این حال همچنان معتقد هستیم که می توان این پساب ها را تصفیه کرد و مورد استفاده قرار داد.

کدخبرنگار:13023


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: