• دوشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-6293-5
  • خبرنگار : 13036
  • منبع خبر : ----

بيابان‌زدايي ٣٠٧ هزار هكتار از اراضی استان اصفهان

معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان گفت: در استان با مطالعات انجام شده يك ميليون و ٩٠ هزار هكتار كانون بحران فرسايش بادي وجود دارد كه تاكنون ٣٠٧ هزار هكتار از اين وسعت را بيابان زدايي كرده ايم.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، عبدالرضا مهاجري صبح امروز( دوشنبه) در بازدید از نیم قرن طرح‌های بیابان زدایی در آران و بیدگل، اظهار کرد: امروز روز جهاني بيابان زاديي با شعار "بياييد جهاني سبز بسازيد" است. 

وی با بیان اینکه يكي از چالش‌هاي جهاني قرن گذشته و حاضر، بيابان‌زايي است، تصریح کرد: با توجه به افزایش آمار مرگ و مير، فقر و مهاجرت به خصوص در قاره آفريقا، مجامع بين المللي بیابان زایی را به عنوان معضل جهاني مطرح کرده اند. براساس مصوبه مجلس ايران نيز در كنوانسيون جهاني بيابان زدايي قرار گرفت و امسال بیست و پنجمین سال است که ايران در اين كنواسيون قرار دارد و دولت ها برنامه هايي را برای بيايان زدايي اجرا كرده اند.

معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان استفاده غيرصحيح از عرصه‌ها، شخم اراضي مرتعي، حذف جنگل ها، برداشت غير اصولي از معادن را از عوامل تشديد بيايان زايي دانست و گفت: ١٠ درصد خشكي هاي دنيا بيايان است که در ايران ٢٠ درصد و در اصفهان ٣٠ درصد را شامل می شود. این اراضی بيشتر شامل شهرستان هاي شمالي و مركزي استان است. 

مهاجري تصریح کرد: در استان با مطالعات انجام شده يك ميليون و ٩٠ هزار هكتار كانون بحران فرسايش بادي وجود دارد كه تاكنون ٣٠٧ هزار هكتار از اين وسعت را بيابان زدايي كرده ايم. در حالي كه كه كل فضاي سبز اصفهان ٣٥٠٠ هكتار است كه قابل مقايسه با اقدامات بيابان زدايي در استان طي ٥٠ سال گذشته نیست.

وی درخصوص مناطق درگیر در استان اظهار کرد: در شهرستان هاي خور و بيابانك، اردستان، كاشان، برخوار، بادرود، نطنز و جرقويه اصفهان كه بيابان زدايي انجام شده است. اولويت ما براي طرح بيابان زدايي مناطقی بود كه مردم زندگي می کردند و آن مناطق را نهال كاري كرديم.

معاون فني اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان با بیان اینکه هر ساله اعتباراتي از صندوق توسعه ملي براي بيابان زدايي دريافت می شود، خاطرنشان کرد: امسال دومین سال است و بايد ديد چه رقمي تخصيص مي‌يابد.

مهاجري با بيان اينكه با توجه به قيمت چوب و زغال بعضا اين جنگل هاي دست كاشت مورد سرقت قرار گرفته و قاچاق مي‌شوند، اظهار کرد: از رسانه ها می خواهیم با اطلاع رساني به مردم در صورت مشاهده تخلفاتی از این دست، موارد را به شماره ١٥٠٤ اطلاع دهند تا ماموران اين اداره با متخلفان برخورد كنند.

وي اضافه کرد: هر هكتار جنگل ايجاد شده سالانه ٦٧ تن ريزگرد را مهار و ٢.٥ تن اكسيژن توليد مي‌كند. سيلي كه در خوزستان آمد و موجب تحمیل خسارت شد، به دليل جنگل هاي دست كاشت و مراتع موجود در اصفهان كمتر بود كه از سيلاب جلوگيري كرد و اين به دليل مديريت در استان است.
کد خبرنگار: ١٣٠٣٦


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: