• دوشنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-6293-5
  • خبرنگار : 13036
  • منبع خبر : ----

استان اصفهان هشت شهرستان بياباني دارد

رييس اداره مقابله با بيابان زایی اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان گفت: در استان اصفهان هشت شهرستان بياباني داريم.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، حسينعلي نريماني امروز (دوشنبه) در بازيد از ٧٠ هكتار باغ پسته ابوزيدآباد با بيان اينكه طرح‌هاي بيابان‌زدايي استان از سال ٤٩ آغاز شده است، اظهار کرد: اين طرح در ابتدا در آران و بيدگل و سپس آقاعلي عباس، اردستان، نايبن و خور و بيابانك اصفهان اجرا شد.

وی افزود: شهرستان آران و بيدگل به واسطه جنگل‌هاي دست كاشت رتبه نخست را در عمليات بيابان‌زدايي در استان اصفهان دارد. در كنار اقدامات انجام شده در آران و بيدگل حدود ٣٨٠٠ تا ٤٠٠٠ هزار باغ پسته در اين شهرستان ايجاد و توسعه يافته است كه تمام اين پسته صادر مي‌شود.

رييس اداره مقابله با بيابان‌زایی اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان تصریح کرد: اقدامات انجام شده مانع ايجاد فرسايش بادي و طوفان و گرد و غبار شده است و موجب ايجاد باغات پسته و جاده سازي و با توجه به طرح هاي بيابان زدايي مهاجرت روستاي ابوزيدآباد به صفر رسيده و از سوي ديگر طوفان گرد و غبار به شدت گذشته نيست.

نريماني افزود: بيابان‌ها به دو دسته طبيعي و انساني تقسيم مي‌شوند و بيابان‌هاي طبيعي در يك روند طبيعي خود را مديريت مي‌كنند.

در کویر مرکزی کشور نیازمند طرح ملی هستیم

وي در خصوص ريزگرد اخيري كه از سمت سمنان به اصفهان آمد و موجب آلودگي شديد هواي استان شد، گفت: اين طوفان‌ها از جنوب سمنان به اصفهان رسيد، اما در كوير مركزي قم، سمنان، خراسان جنوبي و بخشي از طبس و يزد و اصفهان نيازمند طرح ملي براي حوزه مركزي هستیم. 

نریمانی تاكيد كرد: گرد وغباري كه از جنوب سمنان آمد، اصلا در اولويت اين استان براي كنترل آن نيست، چرا كه در آن منطقه سكنه و تاسيساتي وجود ندارد و از نظر اقتصادي، بيابان‌زدايي آن منطقه براي استان سمنان به صرفه نباشد، اما براي استان اصفهان اين بيابان يك كانون خطرناك محسوب مي‌شود.

رييس اداره مقابله با بيابان‌زایی اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اصفهان تصريح كرد: بايد به حوزه كوير مركزي اعتبارات ملي تخصيص يابد تا هر استان به غير از طرح‌هاي اولویت دار خود به طرح‌هاي اين چنيني توجه كنند.

كدخبرنگار: ١٣٠٣٦

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: