• شنبه ۱ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-394-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

پایانِ نیکِ "نیک‌پایان" + فیلم

مرتضی نیک‌پایان، بهار را با خاطرات نیک، به پایان برد و چه نیک است، پایانی که او دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، محمد طباطبایی، مدیر انجمن سینمای جوانان اصفهان، در مراسم وداع با پیکر مرتضی نیک‌پایان، نویسنده، فیلم‌ساز، مدرس سینما و مدیر اسبق انجمن سینمای جوانان اصفهان که صبح امروز (شنبه) مقابل خانه هنرمندان برگزار شد، با بغضی فروخورده خطاب به دوست و همکار قدیمی‌اش گفت: آقا مرتضی، صدای آرامت را خوب می‌شناسم. مثل همیشه با همان آرامش عجیب و لهجه شیرینت پاسخم می‌دهی. نگاه کن چه خبر است. همه دوستان قدیمی جمع‌اند؛ مثل چند ماه پیش که با هم در عمارت هنرمند گل می‌گفتیم و گل می‌شنیدیم.

هنوز خاطرات تو نقل محفل ماست؛ از فرهادی و فیلم هشت میلی‌متری‌اش تا ماشین نشین‌ها و خاطراتت با امیر قلعه جوزدانی، مهدی قاسمی و دیگران. هنوز خیلی تا فیلم «عابد زاده»ات را ندیده‌اند، آن را کی اکران می‌کنی؟

یادت هست باران باریده بود و سقف انجمن چکه می‌کرد؟ تو با همان آرامش گفته بودی: مشکلی نیست، تعمیرش می‌کنیم. سقف ریخت و دوباره با آرامش گفتی: خدا رحم کرد کسی زیر سقف نبود. مجید صدیقی همان شب که تو پر کشیدی خواب دیده بود سقف انجمن خراب‌شده و من دارم آوارها را جمع می‌کنم. چه زود خوابش تعبیر شد.


حالا سقف انجمن خراب‌شده و او حتماً می‌گوید: خدا را شکر که جز من کسی زیر آوارها نبود.

مرتضی رفت و ما ماندیم. از او صدها فیلم در جشنواره کودک به یادگار ماند. او بهار را با خاطرات نیک به پایان برد و چه نیک است پایانی که او دارد. 

عباس کمساری، مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) نیز پس از قرائت آیه‌ای از قرآن ادامه داد: یقیناً فقدان مرتضی نیک‌پایان برای همه ما ناگوار و سخت بود، اما همه تسلیم امر خدا هستیم. این حزن عظیم را به خانواده نیک‌پایان تسلیت می‌گویم. بسیاری از ما بعد از مرگ فراموش می‌شویم، اما برخی ماندگارند ازجمله هنرمندان، که نام نیک و اثر نیک از خود به یادگار می‌گذارند. آن‌ها نیک ‌پایان و ماندگارند. مرتضی نیک‌پایان هم هنرمند بود و هم معلم و این آموزش و پرورش هنرجویان ثمره ماندگاری نامش خواهد شد.

حسن اکلیلی، هنرمند سینما و تلویزیون با اشاره به اخلاق نیک مرتضی نیک‌پایان گفت: این خانه ماقبل آخرت ماست که نامش را خانه هنرمندان گذاشته‌اند. ما حال خوبی نداریم. نمی‌دانم چرا برخی از مسئولان از زیر یک سقف جمع شدن هنرمندان هراس دارنداز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، حوزه هنری و موسسه تنظیم و نشر می‌خواهم دست‌به‌دست هم بدهند و برای وضع فعلی هنرمندان فکری کنند. 
اکلیلی از همه حاضران خواست که به احترام مرتضی نیک‌پایان بایستند و یک‌عمر تلاش شایسته او را تشویق کنند.

احسان مشکلانی، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز با تأکید بر حسن خلق مرتضی نیک‌پایان او را یکی از معدود استادانی دانست که دغدغه دانشجویانش را داشت، برای آنها وقت صرف می‌کرد و دوست داشت آنها بهتر و بزرگ‌تر از خودش باشند. مشکلانی از همه دوستداران او خواست کتاب «ساعت پرتقال» این نویسنده را بخوانند تا روح او را دریابند. او تصریح کرد که این رمان نیک‌پایان می‌تواند الگویی برای بقیه داستان نویسان باشد.

حسن جویره، از همه حاضران خواست گواهی بر درستی این هنرمند باشند و همه یک‌صدا به خوب بودن او  شهادت دادند. سپس پیکر این مرد نیک، روی دستان فرزند و دوستداران و همکارانش به سمت قطعه هنرمندان بدرقه شد.

به گزارش ایسنا، مراسم ترحیم «مرتضی نیک‌پایان»، رأس ساعت 9 روز یکشنبه، دوم تیرماه در مسجد سجاد واقع در خیابان حکیم شفایی اول برگزار می‌شود.کد خبرنگار: 13038

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: