• یکشنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-591-5
  • خبرنگار : 13036
  • منبع خبر : ----

امروز؛

جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود برگزار می‌شود

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان گفت: وزیر نیرو در این سفر جلسه ای با کشاورزان اصفهانی نداشت، البته امروز در وزارت نیرو جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود برگزار می شود.

اسفندیار امینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در خصوص حقابه کشاورزان شرق بعد از کشت غله، اظهار کرد: براساس جلسه مشترک کمیته 15 نفره با جهاد کشاورزی و آب منطقه ای قرار شد از 25 تا 30 خرداد آرام آرام میزان آب خروجی از سد زاینده رود کاهش یابد، چراکه نیاز آبی غلات تقریبا به اتمام رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان در حال پیگیری برای دریافت حقابه کشت صیفی هستند، اظهار کرد: در حال حاضر دیگر آبی برای کشاورزان رها نشده است.  

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان در خصوص سفر وزیر نیرو به اصفهان برای تعیین تکلیف حقابه کشاورزان، گفت: متاسفانه وزیر نیرو در این سفر جلسه ای با کشاورزان اصفهانی نداشت، البته امروز در وزارت نیرو جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود برگزار می شود.

وی افزود: در حال حاضر ذخیره سد زاینده رود به میزانی است که علاوه بر تامین نیاز شرب، صنعت و باغات، آب برای کشت صیفی رها شود، از سوی دیگر مشکلی برای کشت پاییزه نخواهیم داشت.

امینی در پاسخ به این سوال که چرا وزارت نیرو پیش از خشکی دوباره زاینده رود، در خصوص تعیین تکلیف حقابه ها تصمیم گیری نمی کند، اظهار کرد: همیشه پایان کشت غله میزان آب رهاسازی شده کم می شد و دوباره آب برای کشت صیفی رهاسازی می شد، اما به این مفهوم نبود که رودخانه به صورت کامل خشک شود و همواره حداقل آبی کف رودخانه جریان داشت.

وی با بیان اینکه بعد از احداث سد زاینده رود، وقتی آبیاری غله به اتمام می رسید، جریان آب کمتر و مجدد برای کشت صیفی باز می شد، افزود: اما اینکه رودخانه کامل خشک می شد، وجود نداشت و بستن کامل رودخانه موجب تخلیه آبخوان ها شده و هر چه به سمت پایان می آییم با نفوذ سریع آب، رودخانه خشک می شود. 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: در طرح ساماندهی رودخانه و طرح تعادل بخشی زاینده رود می توان رودخانه را به حالت طبیعی بازگردانیم و حداقل آبی در آن جریان داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر زاینده رود خط القعر طبیعی خود را داشت و داخل آن دستکاری نشده بود امروز رودخانه به صورت کامل خشک نمی شد.

امینی در خصوص تصمیم وزارت نیرو برای تحویل حقابه کشاورزان در کشت صیفی‌جات، تاکید کرد: ما باید حقوق خود را پیگیری کنیم و اگر کوتاهی وجود دارد دستگاه قضایی و دادستانی باید نسبت به احقاق حق عمومی انجام وظیفه کنند.

کدخبرنگار: 13036

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: