• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 984-3395-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

غربالگری فشار خون 42 درصد مردم آران و بیدگل

دبیر اجرایی طرح ملی غربالگری فشار خون آران و بیدگل گفت: از 27 اردیبهشت ماه تا کنون، ۴۲ درصد مردم شهرستان در جریان اجرای طرح ملی کنترل فشار خون تحت غربالگری قرار گرفته اند.

رضا معصومی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در آران و بیدگل اظهار کرد: جمعیت هدف غربالگری فشار خون که افراد بالای ۳۰ سال را شامل می شود، در شهرستان نزدیک به ۵۷ هزار نفر است که تا کنون ۲۳ هزار نفر غربالگری شدند.

وی ادامه داد: ۵۱۳ فرد جدید مبتلا به فشار خون بالا در طرح ملی غربالگری شناسایی شدند که با توجه به اینکه ۵۶۰۰ فرد مبتلا به فشار خون بالا هم قبلا شناسایی شده بودند جمعیت افراد با فشار خون بالا در شهرستان به ۶۱۱۳ نفر می رسد.

مسئول کمیته اطلاع رسانی طرح ملی غربالگری فشارخون آران و بیدگل همچنین از راه اندازی مینی بوس سیار کنترل فشارخون خبر داد و تصریح کرد: این طرح ملی تا ۱۵ تیر ادامه دارد که پیش بینی می شود افزون بر ۵۰ درصد جامعه هدف در این شهرستان غربالگری فشار خون شوند.

وی ابتلا به فشار خون بالا را نخستین عامل مرگ و ایجاد ناتوانی در ایران و جهان برشمرد و اضافه کرد: این عامل خطر البته به میزان زیادی قابل پیشگیری است و درصد ابتلای آن در بین زنان و مردان بسیار نزدیک است.

معصومی ادامه داد: میزان آگاهی مردم در مورد فشار خون بسیار پایین بوده و بر اساس بررسی‌های انجام شده، بین ۲۱ تا ۶۵ درصد مردم در استان‌های گوناگون از این بیماری و ابتلا به آن آگاهی ندارند و تنها کمتر از نیمی از بیماران درمان مستمر و مناسب دارند.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین دلیل مرگ و ناتوانی در این بیماری، رژیم غذایی نامناسب و مصرف بالای نمک و همچنین مصرف پایین حبوبات، غلات، میوه و سبزی است.

به گزارش ایسنا، ۳۰ مرکز ثابت و یک مرکز سیار غربالگری فشار خون در شهرستان آران و بیدگل را انجام می دهند.

کدخبرنگار: 13094

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: