• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-2094-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

لوح سال یونسکو در دستان تنبورنواز اصفهانی

تعدادی از مقامات یونسکو و فعالان فرهنگ و هنر رومانی، سوم تیرماه به اصفهان آمدند و لوح برترین چهره هنری سال 2018 رومانی را به علی‌اصغر رحیمی، مؤسس کانون تنبور اصفهان اهدا کردند.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، علی‌اصغر رحیمی، طی سال‌های اخیر، پروژه‌های موسیقیایی متعددی را به همراه برترین موزیسین‌ها و ارکسترهای رومانی در این کشور به انجام رسانده. درخشان‌ترین این کنسرت‌ها (ANCESTRAL DIALECTS) بود که در قالب آلبومی به همین نام در اروپا منتشر شد. 

انتشار این آلبوم، باعث شد که پروژه تحقیقاتی ( DIALOGUE IN AGORA ) در آلمان، پنج رویداد هنری-فرهنگی مشترک بین رومانی و کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، کانادا و ایران را گزینش کرده و طی کنفرانسی در دانشگاه کولوژ، این آلبوم رحیمی را به‌عنوان اثر موسیقیایی برتر در فهرست خود قرار دهد.

نیکولتا زاگورا، در مراسم اهدای لوح سال یونسکو به این هنرمند، که در دفتر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی اصفهان برگزار شد، گفت: علی‌اصغر رحیمی یک گنج زنده انسانی است و شایسته است که موسیقی وی در سرتاسر جهان معرفی و شنیده شود چرا که او تنها یک موزیسین نیست، بلکه رسالتی را از اجداد و نیاکان ما، طی پیامی به دوش می‌کشد تا ارزش‌های میراثی و کهن را به ما یادآوری کند و سبب شود به ریشه‌های مشترک فطری، معنوی و انسانی خود بازگردیم.

محمد عیدی، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان نیز رحیمی را از افتخارت اصفهان و ایران دانست و ابراز امیدواری کرد تا پل ارتباطی ارزش‌های بین دو کشور، که به همت و فعالیت این هنرمند به نقطه درخشش رسیده، توسط دیگر اصحاب فرهنگ و هنر گسترش یابد.

نیکولتا زاگورا، نماینده یونسکو از رومانی، لوریه ماتیه، رئیس دپارتمان هنر دانشگاه مالدوا و جزو صد نقاش برتر دنیا، اشتفان پلموش از خانه هنر رومانی و دارای نشان جهانی خورشید شرق، الینا دومیترسکو از سفارت ایران در رومانی، محمدعلی ایزدخواستی، مشاور ارشد رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی اصفهان و مرتضی بخردی، فعال فرهنگی اصفهان و نازنین رحیمی، مترجم، در مراسم اهدای لوح یونسکو به علی‌اصغر رحیمی حضور داشتند.

به گزارش ایسنا، علی‌اصغر رحیمی، سال 1392 به عضویت کمیته ثبت آثار معنوی سازمان میراث فرهنگی کشور درآمد و هم‌زمان، کانون تنبور اصفهان را دایر کرد. همکاری‌های وی با سازمان یونسکو در قالب تولید آثار و اجرای کنسرت، از سال‌ها پیش آغاز شده و آهنگسازی آلبوم تصویری «بانگی عجب» به خوانندگی شهرام ناظری که طی مراسمی در کاخ سعدآباد توسط دفتر یونسکو در تهران رونمائی شد ازجمله فعالیت‌های اوست. از این هنرمند دعوت‌شده تا کارگاه‌ها و کنسرت‌هایی را در کشورهایی مثل انگلستان، روسیه، فنلاند، رومانی، نپال، مراکش، لبنان، ترکیه و قطر نیز برگزار کند.

 کد خبرنگار: 13038

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: