• دوشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 984-3594-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

«خارجی»؛ روایتی از یک دانشمند گمنام ایرانی

مستند «خارجی» تازه‌ترین ساخته مالک شیخی و بهناز رافائیل زاده، به سومین جشنواره تلویزیونی مستند راه یافته است.

مالک شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: مستند «خارجی» درباره پروفسور رحمت‌الله قدیمی چرمهینی، یکی از دانشمندان ناشناخته ایرانی است؛ مردی متولد چرمهین از توابع لنجان که سال 1364 مدرک فوق دکتری رشته مکانیک در گرایش خستگی و شکست جامدات را از آمریکا گرفته و در ناسا مشغول فعالیت شده است.

وی ادامه داد: چرمهینی در سال 1986 توانست، نقشی سرنوشت‌ساز در واقعه پرتاب شاتل به فضا ایفا کند و تکنولوژی فضایی آمریکا را در بازه زمانی‌ای که ایالات‌متحده، در ابتدای راه قدرت‌نمایی خود بود نجات دهد اما به دلایلی که در فیلم به آن پرداخته‌ایم، این دانشمند، تصمیم به ترک آمریکا می‌گیرد.

این کارگردان تصریح کرد: مستند «خارجی» تنها یک پرتره شخصیت نیست بلکه حس وطن‌دوستی و فضای دیدگاه عوام ایران نسبت به آمریکا و چندوچون پیشرفت آن را نیز در خود گنجانده است. پس از یک سال تحقیق روی این پروژه، بهناز رافائیل زاده به تیم ساخت مستند پیوست و با نگاه هنری خود کار را پیش برد.

شیخی، با اشاره به راه‌یابی این مستند به جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تا کنون 775 فیلم مستند به این جشنواره ارسال‌شده و روند برگزاری جشنواره چنین است که برگزیده، پس از نمایش در شبکه مستند با آرای مردمی انتخاب و معرفی می‌شود.

وی تأکید کرد: هدف ما از ساخت این فیلم نه رزومه سازی بلکه معرفی این چهره گمنام بوده تا نشان بدهیم چنین شخصیت‌هایی که قدرت تکنولوژیک آمریکا به آن‌ها وابسته بوده، همین‌جا و در میان ما زندگی می‌کنند. 

کد خبرنگار:13038

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: