• سه شنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 986-2993-5
  • خبرنگار : 13037
  • منبع خبر : ----

به مناسبت روز بهورزر؛

تحقق عدالت در حوزه سلامت مدیون تلاش بهورزان است

مدیر مرکز آموزش بهورزی مرکز بهداشت شماره یک اصفهان گفت: در تحقق عدالت در حوزه سلامت، بهورزان تلاش جدی و افتخار آمیزی داشته اند.

مهشید رفیعیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، به مناسبت 12 شهریور روز ملی "بهورز"، اظهار کرد: به دنبال تحقیق گسترده وزارت بهداشت در سال 1363 هجری شمسی، برای آگاهی از وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی، مشخص شد که 40 درصد از مرگ و میرهای کشور در پنج سال اول زندگی و 80 درصد آن نیز در یک سال اول زندگی رخ می دهد.

به گفته وی تنها راه حل پیشنهادی، آموزش های ساده و اولیه ای بود که باید به والدین به ویژه در روستاها ارایه می شد.

مدیر مرکز آموزش بهورزی مرکز بهداشت شماره یک اصفهان تصریح کرد: این نتایج سرآغاز تلاش در مسیر راه اندازی شبکه های بهداشتی درمانی به نام "خانه بهداشت" در روستاهای کشور و تربیت نیروهای اصیل و بومی به نام "بهورز" شد.

رفیعیان کاهش میزان مرگ و میر در روستاها، جلوگیری از بروز حاملگی های پرخطر و ناخواسته، واکسیناسیون کودکان، آموزش مادران و بسیاری مراقبت های بهداشتی اولیه را از جمله مهمترین فعالیت های بهورزان اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه نقش بهورزان در سلامت جامعه بسیار حیاتی و کاربردی است، خاطرنشان کرد: در تحقق عدالت در حوزه سلامت ، بهورزان تلاش جدی و افتخار آمیزی داشته اند.

مدیر مرکز آموزش بهورزی مرکز بهداشت شماره یک اصفهان به آمار سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، بهورزان در خانه های بهداشت عامل اصلی کاهش مرگ و میر و افزایش امید به زندگی در روستاها هستند. 

وی افزود: در ایران به منظور تکریم و بزرگداشت مقام بهورزان، روز دوازدهم شهریور، با عنوان روز بهورز، نامگذاری شده است.

رفعیان بهورزان را افرادی برخاسته از جامعه معرفی کرد و گفت: بهورز کسی است که از میان مردمش برخاسته و تمام وجودش را بدون چشم داشت صرف سلامت آنها می کند، همیشه و در همه جا در کنار مردم و همگام و همراه آنهاست. کسی است که در این حرفه مقدس، هدفش خدمت به مردم و ارتقای سلامت افراد جامعه است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: