• سه شنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 986-3093-5
  • خبرنگار : 13037
  • منبع خبر : ----

تحليل ديدگاه‌های فلسفی فيزيکدان‌ها در خانه فیزیک اصفهان

مدیر خانه فیزیک اصفهان گفت: مدرسه تابستانه "تحليل ديدگاه‌هاي فلسفي فيزيکدان‌ها، از گالیله تا هاوکینگ" در خانه فیزیک اصفهان برگزار می‌شود. 

محمد علی‌عسگریان، عضو هیئت علمی گروه مهندسی هسته ای دانشگاه اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان با اعلام این خبر اظهار کرد: این برنامه که از اول شهریورماه در خانه فیزیک اصفهان در حال برگزاری است، شامل پنج جلسه آموزشی با ارائه سرفصل های مختلف در حوزه فیزیک است.

وی افزود: سرفصل هاي اصلي این دوره شامل، "گذار از جهان بسته به کيهان بي کران"، "جهان مکانيکي يا غيرمکانيکي"، "جهان اينشتين"، "انقلاب کوانتمي و تقابل پوزيتيويسم و رﺋاليسم"، "کيهانشناسي نوين و مسئله آغاز" و "نظريه همه چيز" است. 

مهدی اسحاقی، استاد فیزیک دانشگاه اصفهان نیز که به عنوان مدرس این دوره انتخاب شده است، به خبرنگار ایسنا گفت: مدرسه تابستانه نجوم با هدف آشنایی دانش آموزان و دانشجویان علاقه‌مند به فیزیک با نظریات علمی و بررسی سیر تاریخ تحولات علم و فلسفله علم برگزار می‌شود. 
 
وی تصریح کرد: همچنین در این دوره ها بر لزوم اهمیت استمرار کار علمی و گروهی تاکید و پس زمینه فکری و فلسفی فیزیکدان ها و تاثیر تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و تغییر مسیر تحول علم بررسی خواهد شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بنا داریم در این دوره ها، به علاقه مندان فیزیک نشان دهیم که چگونه تحولات علمی، تغییرات مثبت یا منفی داشته است. 

اسحاقی بر لزوم اهمیت به خلاقیت و نوآوری و توجه به نیازهای روز جامعه تاکید کرد و افزود: به دنبال این هستیم بتوانیم جدای از معرفی تفکرات فلسفی، این دانش را به علوم دیگر تعمیم دهیم و از منظر دیگری همچون خلاقیت و نوآوری به این موضوع بپردازیم. 

وی اضافه کرد: غرب از حدود 40 سال پیش، گوی سبقت را از دانشمندان ایرانی ربود؛ یکی از نکات مهم آن، پرداختن به خلاقیت و نوآوری و توجه به نیازهای روز جامعه است. از عصر صفویه دانشمندان اسلامی تنها به علوم نظری اکتفا کردند و کمتر به کاربردی کردن علوم در نیازهای روز جامعه توجه داشتند و در همان زمان غرب به خلاقیت و نوآوری در حوزه علم توجه ویژه داشت. 
کد خبرنگار:13037

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: