• چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 986-4791-5
  • خبرنگار : 13036
  • منبع خبر : ----

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:

دولت از طریق تعاونی‌ها در اقتصاد تصدی‌گری می‌کند

مطابق قانون اساسی سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور باید به 25 درصد برسد، اما متاسفانه با وجود ظرفیت های بسیار، در حال حاضر سهم این بخش در اقتصاد کشور تنها 5 درصد بوده و به گفته کارشناسان اقتصادی، بخش تعاون راه درازی در اقتصاد ایران خواهد داشت.

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در خصوص دلایل موفق نبودن بخش تعاون در اقتصاد کشور به خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، می گوید: مطابق قانون اساسی سه بخش عمده دولت، بخش خصوصی و تعاون باید در اقتصاد کشور نقش اصلی را ایفا کنند اما به دلیل اینکه مفهوم و ساختار بخش تعاون را از ابتدا به درستی درک نکرده ایم این بخش سهم اندکی در اقتصاد کشور دارد.

کمیل طیبی با اعتقاد بر اینکه امروز تعاون رابطی بین بخش دولتی و خصوصی است، اظهار می کند: در مبنا چنین شده که دولت برخی فعالیت های خود را به بخش تعاون واگذار می کند تا بتواند پلی با بخش خصوصی بزند، اما متاسفانه در این مسیر شرکت های شبه دولتی یا شبه خصوصی شکل گرفته اند که در اصل منابع و امکانات خود را از دولت می گیرند.

بخش تعاون به حوزه تولید ورود کند

او ادامه می دهد: در این شرایط شرکت های شبه خصوصی که امکاناتی را از دولت می گیرند تنها نقش توزیع کننده را به خود گرفته در این شرایط تعاون آن مفهوم اصلی خود در اقتصاد را از دست می دهد و تنها به عاملی برای توزیع کالا و خدمات تبدیل می شوند.

این تحلیلگر اقتصادی با تاکید بر اینکه بخش تعاون در اقتصاد ایران باید به حوزه تولید ورود پیدا کند و برای توسعه باید بین چند بنگاه تولیدی یک وحدت رویه در تولید و سازمان ایجاد شود، تصریح می کند: بخش تعاون در ایران از همان ابتدا از لحاظ ساختاری و مفهومی دچار اشکال شد، بنابراین تا امروز نتوانسته به سهم 25 درصدی در اقتصاد برسد و تنها 5 درصد در اقتصاد کشور جای دارد.

او با اعتقاد بر اینکه بخش تعاون باید به صورت خودکفا و بدون حمایت دولت روی پای خود بایستد، می گوید: متاسفانه در کشور هرجایی تعاونی ها پا گرفت در نهایت به سمت دولت گرایش پیدا کرد.

طیبی اضافه می کند: متاسفانه زمانی که اقتصاد کشوری دولتی باشد و به واسطه نفت تصدی گری می کند و در ایران نیز دولت از طریق تعاونی ها به دنبال دخالت در اقتصاد است و متاسفانه با توجه به اینکه منابع بخش تعاون از سوی دولت تامین می شود در اصل آنها فاقد پشتوانه اصولی و ریسک هستند.

تعاونی ها با همکاری و مشارکت توسعه یابند

او با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در بخش تعاون، می گوید: در بسیاری از کشورها تعاونی ها براساس یک اصل اقتصادی در اندازه بزرگتر عمل می کنند تا بتوانند تولید خود را به انبوه برسانند و در برهه ای پاسخگوی تقاضاها باشند، بنابراین به صورت مشارکتی با یکدیگر در تعامل و فعالیت هستند.

این استاد اقتصاد تاکید می کند: در کشورهای دیگر بر سر اینکه اندازه اقتصاد را افزایش داده تا مشمول مزیت های ناشی از مقیاس شوند، در بخش تعاون همواره شاهد همکاری و مشارکت هستیم.

وی در خصوص راهکارهای مناسب برای رسیدن بخش تعاون به سهم 25 درصدی، تصریح می کند: باید فصول نظام تعاون در اقتصاد را مدنظر قرار داده و در این مسیر زمینه سازی کنیم تا بنگاه ها به خصوص در بخش تولید توانمند شوند و با مشارکت از امکانات یکدیگر استفاده کنند، در این شرایط زمانی که تعاونی تولیدات پا گرفت بازار مصرفی آن در اقتصاد کشور ایجاد می شود.

کدخبرنگار: 13036


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: