• یکشنبه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 986-11295-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حرکت کاروان نمایشی- آیینی قیام عاشورا در خمینی‌شهر + فیلم

کاروان نمادین هشتم محرم با هدف بازآفرینی واقعه عظیم عاشورای حسینی و حرکت سیدالشهدا(ع) و یزیدیان به سمت کربلا امروز طبق روال هرساله در خمینی شهر به راه افتاد.

سرپرست کاروان عاشورای خمینی شهر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در خمینی شهر در مورد این حرکت نمادین، گفت: این کاروان در ابتدا با حضور یکهزار نفر کار خود را آغاز کرد، اما امروز در خمینی شهر با حضور بیش 3500 نفر به یکی از اشکال عزاداری تبدیل شده و البته شهرتی کشوری نیز یافته است.

مهدی پیمانی این کاروان را اولین و بزرگترین کاروان نمایشی-آیینی جهان اسلام دانست و گفت: این کاروان عظیم در سال 1370 به ثبت رسیده و به صورت قانونی فعالیت خود را ادامه داده است، اما بعد از 28 سال هنوز به عنوان یک مراسم آئینی در فهرست آثار ناملموس یونسکو به ثبت نرسیده است.

وی گفت: این نمایش آیینی- مذهبی در برگیرنده مجموعه ای از کاروان ها و نمادهای مختلف شامل کاروان امام حسین (ع)، یاران و اهل بیت ایشان، پیامبران الهی از آدم تا خاتم، فرشتگان، لشکریان ابن سعد و شمر و یزید، شخصیت های حاضر در قیام عاشورا و پس از آن است، که  به طور همزمان در این کاروان حاضر می شوند و مردم زیادی از سراسر کشور و حتی گردشگران و مستندسازان خارجی را به تماشای خود می کشاند.

پیمانی ویژگی منحصر به فرد این کاروان را استفاده نکردن از وسایل مصنوعی و تجهیزات گریم عنوان و اظهار کرد: از جمله ویژگی های منحصر به فرد این کاروان، استفاده نکردن از وسائل مصنوعی و تجهیزات گریم و آرایشی و چهره‌ پردازی شخصیت های کاروان است.

وی افزود: شخصیت های اصلی کاروان هشتم محرم در طول سال، چهره های خود را برای نقشی که در این کاروان به آن ها نیاز است حفظ می کنند.

مبتکر و سرپرست کاروان عاشورای خمینی شهر گفت: دستگاه ها و گروه هایی که در کاروان نمادین ورود به کربلا را در خمینی شهر اجرا می کنند به ۲۴ دسته و شبهه لشکر رسیده و در بعضی از سال ها تا حدود ۶هزار نفر هم لباس پوشیده و نقشی را اجرا کرده اند که موزیک هر گروه و دسته و لشکری بسته به شخصیت گروه انتخاب می شود.
 
وی در مورد نقش موسیقی در این برنامه، گفت: با توجه به اینکه شخصیت ها هیچ کلامی ندارند با صدای موزیک احساس آن گروه هنری به بیننده القا می شود و برای مثال گروه شمر که در شب نهم وارد می شود، آرامش ندارد و خشمگین است که برای نشان دادن به بیننده با صدای بلندتر و ترسناک تر موزیک متن اجرا می شود.

به گزارش ایسنا، کاروان هشتم محرم خمینی شهر از اذان ظهر روز هشتم محرم حرکت خود را آغاز می کند و با عبور از محلات مختلف خمینی شهر در هنگام اذان مغرب به کار خود پایان می دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: